ÎN SEPTEMBRIE 2015, Valoarea totală a creditelor acordate de IFN-uri populaţiei a scăzut cu 13%, la 4,99 miliarde lei

Adina Lateş
Bănci-Asigurări / 8 februarie 2016

Valoarea totală a creditelor acordate populaţiei de către instituţiile financiare nebancare (IFN) însuma, la finalul lui septembrie 2015, peste 4,99 miliarde lei, în scădere cu 12,85% faţă de nivelul înregistrat în aceeaşi lună a anului precedent, arată datele Băncii Naţionale a României (BNR).

Conform sursei citate, cea mai mare parte a sumei era reprezentată de creditele pentru consum, respectiv 4,47 miliarde lei, în diminuare cu 8,14%, comparativ cu septembrie 2014. La acest capitol, 4,05 miliarde lei erau credite în lei, echivalentul a 416 milioane lei credite în euro şi echivalentul a 1,6 milioane lei - credite în alte valute.

Creditele pentru alte scopuri însumau 349,7 milioane lei, în scădere cu 7,36% faţă de luna septembrie a anului precedent, iar cele pentru locuinţe - 170,9 milioane lei (-64,6%).

Potrivit BNR, împrumuturile acordate societăţilor nefinanciare se cifrau la 16,1 miliarde lei, sumă mai redusă cu 31,26%.

În ceea ce priveşte activele IFN-urilor, acestea depăşeau 30,9 miliarde lei, în septembrie 2015, în scădere cu 0,41% faţă de nivelul înregistrat la finalul aceleiaşi luni din 2014.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Conferinţa BURSA “Digitalizare şi Siguranţă Cibernetică”
danescu.ro
asbis.ro
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

26 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2390
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5912
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6838
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0731
Gram de aur (XAU)Gram de aur598.3364

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb