Şase indici de pe Bursa de Valori Bucureşti (BVB) au deschis în coborâre şedinţa de tranzacţionare de astăzi.
Indicele BET, al celor mai lichide zece acţiuni, se depreciază cu 0,05%, fiind cotat la 6.855,32 puncte.
Indicele BETPlus scade cu 0,06%, la 1.021,34 puncte.
Indicele BET Total Return se depreciază cu 0,05%, la 8.468,2 puncte. Potrivit BVB, BET-TR este un indice ponderat cu capitalizarea "free-float"-ului celor mai tranzacţionate zece companii listate pe piaţa reglementată şi care va fi ajustat şi cu valoarea dividendelor în numerar plătite de companiile din componenţa indicelui. BET-TR va fi calculat retroactiv începând cu data de 24 septembrie 2012.
BET-FI, indicele celor cinci societăţi de investiţii financiare plus Fondul Proprietatea, se depreciază cu 0,15%, atingând valoarea de 28.673,78 puncte.
Titlurile Fondului Proprietatea (FP) coborau cu 0,37% la valoarea de 0,804 lei/acţiune.
Titlurile Romgaz (simbol SNG) urcau la 22,95 lei/unitate. Pe bursa de la Londra, preţul certificatelor de depozit (GDR) Romgaz era în urcare cu 1,74%, la 5,54 dolari.
Pe BVB, acţiunile Electrica (simbol EL) creşteau cu 0,6%, la 13,5 lei/titlu, iar pe bursa de la Londra preţul GDR-urilor se apreciau cu 13,02% la 14,98 dolari.