Populaţia activă a ţării noastre a fost de 8,23 milioane de persoane în trimestrul III al anului 2025, dintre care 7,74 milioane erau ocupate, iar 491.300 erau şomeri, potrivit datelor publicate de Institutul Naţional de Statistică (INS).
Rata şomajului s-a situat la 6%, nivel identic cu cel înregistrat în trimestrul II, în timp ce rata de ocupare a populaţiei în vârstă de 20-64 de ani a urcat la 69,4%, în creştere faţă de trimestrul precedent.
Pentru populaţia de vârstă activă (15-64 de ani), rata de ocupare a fost de 63,4%, înregistrând un avans de 0,1 puncte procentuale comparativ cu trimestrul II 2025.
Datele INS arată diferenţe semnificative în funcţie de sex şi mediul de rezidenţă. Rata de ocupare a fost mai ridicată în rândul bărbaţilor (71,7%), faţă de femei (54,9%), şi în mediul urban (70,2%), comparativ cu mediul rural (56,1%). În cazul tinerilor cu vârste între 15 şi 24 de ani, rata de ocupare s-a situat la doar 17,9%.
Pe componentele şomajului, ecartul între sexe a fost de 0,3 puncte procentuale, rata şomajului fiind de 6,1% la bărbaţi şi de 5,8% la femei. Diferenţele sunt însă mult mai accentuate între mediile de rezidenţă, cu o rată a şomajului de 9,9% în mediul rural, faţă de 2,8% în mediul urban.
Pe grupe de vârstă, şomajul a atins cel mai ridicat nivel în rândul tinerilor (15-24 de ani), unde rata a fost de 27,3%, evidenţiind vulnerabilitatea persistentă a acestei categorii pe piaţa muncii.





























































Opinia Cititorului