INS: Cifra de afaceri din comerţul cu amănuntul a crescut cu 5,3% în ianuarie

G.B
Internaţional / 4 martie 2022

Cifra de afaceri din comerţul cu amănuntul a crescut cu 5,3% în ianuarie

Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) a crescut în ianuarie faţă de aceeaşi lună din 2021 atât ca serie brută cu 5,3%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 9,5%, arată datele Institutului Naţional de Statistică (INS), potrivit Agerpres.

Astfel, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, în luna ianuarie 2022, comparativ cu luna ianuarie 2021, a înregistrat o creştere, pe ansamblu, cu 5,3%, datorită creşterilor înregistrate la comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+8,2), vânzările de produse nealimentare (+6%) şi la vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+3,1%).

Totodată, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna ianuarie 2022, comparativ cu luna ianuarie 2021, a înregistrat o creştere, pe ansamblu, cu 9,5%, datorită creşterilor înregistrate la comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+7,0%), vânzările de produse nealimentare (+6,3%) şi la vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+5,4%).

Conform INS, în luna ianuarie 2022 comparativ cu decembrie 2021, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, în luna ianuarie 2022, comparativ cu luna precedentă, a scăzut, pe ansamblu, cu 23,7%, ca urmare a scăderilor înregistrate la vânzările de produse nealimentare (-26,2%), vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (-24,6%) ?i la comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (-16,1%).

Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate a scăzut, pe ansamblu în luna ianuarie 2022, comparativ cu luna precedentă, cu 0,9%, ca urmare a scăderilor înregistrate la vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (-1,8%). Creşteri au înregistrat: comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+2,0%) şi vânzările de produse nealimentare (+1,3%).

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

12 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2405
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5425
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5896
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1382
Gram de aur (XAU)Gram de aur644.2112

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb