INS: Cifra de afaceri din industrie a crescut cu 2,5 %, în primele nouă luni ale anului

Adina Lateş
Companii / 9 noiembrie 2015

Cifra de afaceri din industrie pe total (piaţa internă şi piaţa externă), în termeni nominali, a crescut cu 2,5%, în primele nouă luni ale anului, raportat la perioada similară din 2014, pe fondul creşterii industriei prelucrătoare cu 2,7%, în timp ce industria extractivă a scăzut cu 2,9%, informează, astăzi, Institutul Naţional de Statistică (INS).

"Pe marile grupe industriale, creşteri ale cifrei de afaceri s-au înregistrat în sectoarele: industria bunurilor de capital, cu 7,9%, industria bunurilor de folosinţă îndelungată, cu 6,2%, industria bunurilor intermediare, cu 4% şi industria bunurilor de uz curent cu 2,3%. Scăderi s-au înregistrat în industria energetică, de 20,5%", se arată în comunicat.

În septembrie 2015, cifra de afaceri din industrie pe total, piaţa internă şi piaţa externă, a urcat, în termeni nominali, cu 16,8% faţă de luna precedentă, ca urmare a creşterii industriei prelucrătoare cu 17,4%. În schimb, industria extractivă a scăzut cu 0,8%.

Pe marile grupe industriale majorări au înregistrat industria bunurilor de capital, cu 43,3%, industria bunurilor de folosinţă îndelungată, cu 20,3%, industria bunurilor intermediare, cu 12,2% şi industria bunurilor de uz curent, cu 4,3%. În schimb, industria energetică a scăzut cu 8,8%.

În luna septembrie 2015, faţă de aceeaşi lună a anului trecut, cifra de afaceri din industrie a crescut pe ansamblu cu 0,9%, ca urmare a creşterilor din industria prelucrătoare, cu 1,3%. În schimb, industria extractivă a scăzut cu 11,3%.

Potrivit INS, pe grupe industriale, în septembrie 2015 faţă de aceeaşi lună a anului trecut, creşteri au înregistrat: industria bunurilor de folosinţă îndelungată, de 7,4%, industria bunurilor de capital, de 7,0%, industria bunurilor de uz curent, de 3,6% şi industria bunurilor intermediare, de 0,6%. În schimb, industria energetică a scăzut cu 27,8%.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

veolia.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

24 Dec. 2025
Euro (EUR)Euro5.0890
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3140
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4821
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8317
Gram de aur (XAU)Gram de aur622.5801

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
phoeniciahotels.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
phoeniciahotels.ro
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
hiperambrozia.com
le-chateau.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb