INS: Industria prelucrătoare a raportat o creştere de 4,3% în 2025

T.B.
Miscellanea / 20 februarie, 09:53

INS: Industria prelucrătoare a raportat o creştere de 4,3% în 2025

Comenzile noi din industria prelucrătoare au crescut în termeni nominali, pe ansamblu, în anul 2025 comparativ cu anul 2024 cu 4,3% datorită creşterilor înregistrate în: industria bunurilor de uz curent (+6,7%), industria bunurilor de folosinţă îndelungată (+5,4%), industria bunurilor de capital (+4,4%) şi industria bunurilor intermediare (+3,4%), arată datele publicate, vineri, de Institutul Naţional de Statistică (INS).

Conform INS, comenzile noi din industria prelucrătoare au scăzut, în termeni nominali, în luna decembrie 2025, comparativ cu luna precedentă, pe ansamblu, cu 1,8% ca urmare a scăderilor înregistrate în industria bunurilor de folosinţă îndelungată (-16,3%), industria bunurilor de uz curent (-9,0%) şi în industria bunurilor intermediare (-5,3%). Industria bunurilor de capital a crescut cu 1,8%, conform sursei.

Comenzile noi din industria prelucrătoare au crescut, în termeni nominali, în luna decembrie 2025, comparativ cu luna corespunzătoare din anul precedent, pe ansamblu, cu 9,5% datorită creşterilor înregistrate în industria bunurilor de folosinţă îndelungată (+15,8%), industria bunurilor de capital (+12,1%), industria bunurilor intermediare (+5,3%) şi în industria bunurilor de uz curent (+1,8%), arată datele INS.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Harta noii economii fragmentate
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

19 Feb. 2026
Euro (EUR)Euro5.0956
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3216
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5867
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8285
Gram de aur (XAU)Gram de aur693.2599

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
afeer.ro
oaer.ro
greenppa.ro
disb.ro
tophotelawards.ro
romexpo.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb