INSCOP: Românii sprijină direcţia pro-occidentală, dar cer apărarea intereselor naţionale

A.B.
Miscellanea / 9 septembrie, 15:48

INSCOP: Românii sprijină direcţia pro-occidentală, dar cer apărarea intereselor naţionale

Cetăţenii români susţin masiv orientarea către Vest, dar privesc cu rezerve raportul dintre integrarea europeană şi independenţa naţională, potrivit unui sondaj INSCOP Research realizat la comanda Polithink în perioada 4-10 august 2025 şi prezentat ieri în cadrul primei ediţii a Statecraft Lab.

78,9% dintre respondenţi cred că România trebuie să îşi orienteze alianţele politice şi militare spre UE, SUA şi NATO, în timp ce doar 7,8% preferă Rusia şi China. Apartenenţa la UE este evaluată pozitiv de 83,3% dintre români, iar calitatea de membru NATO de 83,7%. În acelaşi timp însă, 84,6% afirmă că România trebuie să îşi apere interesele naţionale chiar şi atunci când acestea intră în conflict cu regulile europene.

„Majoritatea covârşitoare a populaţiei susţine orientarea României spre Vest, dar atitudinea critică privind raportul dintre apartenenţa la UE şi apărarea intereselor naţionale reflectă emergenţa unei culturi politice duale”, a explicat Remus Ştefureac, director INSCOP Research.

Carmen Mitrea, coordonator cercetare la Polithink, a remarcat paradoxul sondajului: „52,4% dintre români cred că apartenenţa la UE nu limitează independenţa naţională, dar 38,1% percep Bruxelles-ul ca un factor de constrângere. Această proporţie e suficient de mare pentru a genera rezistenţă politică faţă de orice iniţiativă etichetată ca "impusă de la Bruxelles'”.

Pe tema digitalizării, doar 43,7% dintre români au folosit un serviciu public online, însă 72,8% cred că digitalizarea va reduce birocraţia. Un procent de 73,6% ar folosi un portal unic de interacţiune cu administraţia, iar sănătatea (49,3%) şi educaţia (29,9%) sunt domeniile prioritare indicate de respondenţi.

Printre principalele obstacole în calea digitalizării sunt menţionate lipsa educaţiei digitale (45,7%) şi lipsa voinţei politice (32,8%). „Procesul de transformare digitală nu depinde doar de tehnologie, ci mai ales de investiţia în capital uman şi de leadership politic”, a concluzionat Ştefureac.

Opinia Cititorului ( 1 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. Trebuie foarte bine inteles .Interesele nationale sunt cele comune tuturor natiunilor europene fie ca fac sau nu fac parte inca din UE.Nici o natiune europeana nu poate rezista de una singura , in fata tavalugului dictatorilor lumii ,indiferent cit de puternici se cred inca unii .Nu confundati interesele nationale cu primitivismul unor formatori de opinie fie ei politici , religiosi sau economici .A fi un oarecare „dac liber ”nu face parte din respectul datorat de noi toti Romaniei si parti de lume de care apartinem istoric si social .

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

09 Sep. 2025
Euro (EUR)Euro5.0737
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3122
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4401
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8581
Gram de aur (XAU)Gram de aur506.4161

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
oaer.ro
targulnationalimobiliar.ro
roenergy.eu
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb