Investitorii germani avertizează asupra fuziunii dintre LSE şi Deutsche Boerse

George Forcoş
Internaţional / 27 iunie 2016

DSW, principala asociaţie germană de protecţie a acţionarilor, a cerut operatorului bursier Deutsche Boerse să anuleze planificata fuziune în valoare de 30 de miliarde de dolari cu London Stock Exchange (LSE) sau să revizuiască planurile, astfel încât sediul central al entităţii combinate să nu fie în Londra, transmite Wall Street Journal.

La patru zile după votul britanicilor în favoarea ieşirii din Uniunea Europeană, care a provocat panică pe bursele din întreaga lume, unii acţionari ai Deutsche Boerse se opun ca noua companie să aibă sediul la Londra deoarece ar fi în afara UE, după finalizarea negocierilor.

Conducerea operatorului bursier german ar trebui să reevalueze în mod critic planurile de fuziune, să le revizuiască sau să renunţe la tranzacţie. Autorităţile de supervizare din Germania nu pot fi de acord ca sediul central al entităţii combinate să fie în Londra, a afirmat astăzi Klaus Nieding, reprezentant al DSW.

40 de nopţi albe
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
SHE LEADS - Gala Excelenţei în Business
rominsolv.ro
danescu.ro
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

22 Iul. 2026
Euro (EUR)Euro5.2389
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5931
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6521
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1407
Gram de aur (XAU)Gram de aur607.9948

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb