Executivul propus de premierul desemnat Adrian Veştea este "o coalizare a tot ce este mai rău în politica românească", a declarat, luni, în plenul reunit, ministrul interimar al Economiei, Irineu Darău (USR), în cadrul dezbaterii anterioare votului parlamentarilor cu privire la învestirea acestei formule de Cabinet, informează Agerpres.
El l-a numit pe premierul desemnat "un pion otrăvit pentru România" şi l-a acuzat că a încercat "o coalizare a tot ceea ce este mai rău în politica românească - forţele anti-reforme, forţele corupte, forţele antidemocratice, forţele pro-ruseşti".
Darău a susţinut că guvernul propus este o "restauraţie a unui regim fesenisto-securist, pro-rus, retrograd, corupt, risipitor, izolaţionist".
Totodată, el a adăugat că executivul propus ar fi "dependent de corupţi şi dependent de pro-ruşi" şi este o "caricatură politică".
"Nu doriţi reforme, nu este nimic onest în demersul dumneavoastră, mi-e ruşine de ruşinea dumneavoastră", a spus Darău.
Ministrul interimar a subliniat că în săptămâna care s-a scurs înaintea votului din plen "s-au separat apele" între România europeană şi reformată şi ţara ţinută pe loc.
"Noi, USR, suntem reformişti radicali. Suntem orientaţi spre Vest şi ştim că se pot ambele pentru viitorul României şi viitorul copiilor noştri. Fiindcă România nu este şi nu va fi proprietatea corupţilor, a extremiştilor şi a securiştilor. Noi vom lupta cu fiecare picătură de energie pentru a distruge sistemul de tip fanariot, plin de corupţie şi de înţelegeri de culise", a mai susţinut Irineu Darău.



















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 22.06.2026, 23:54)
Darău nu rău. Bun. USR.
Cum se numea ministrul apararii, USR-ist, ala cu diploma de licenta prastie cu apa? Mosteanu? Cu ce e diferit Miruta?
Exact! Cu cit sint mai impostori, cu atit sint mai tupeisti. Pardon, USR-isti. Noaptea veseli, ziua tristi.
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 22.06.2026, 23:55)
Aia sunteți voi.