Jens Stoltenberg, secretarul general al NATO a declarat că Alianţa Nord-Atlantică îşi va spori prezenţa în România, ca parte a măsurilor de reasigurare care sunt luate de către Alianţa Nord-Atlantică în semn de răspuns la acţiunile Rusiei din Ucraina.
"Ţările noastre se confruntă cu provocări fără precedent privind securitatea", a declarat presei, la Bruxelles, secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, înaintea unei reuniuni a miniştrilor apărării din statele membre, citat de Reuters.
"Vom lua măsuri privind o prezenţă corespunzătoare pentru regiunea de sud-est, cu elemente terestre construite în jurul unei brigăzi multinaţionale", a adăugat şeful NATO.
România s-a oferit să pună la dispoziţie o bază pentru această brigadă, care ar avea în jur de 5.000 de militari şi care "ar organiza şi facilita activităţile NATO în regiune în privinţa exerciţiilor şi a măsurilor de asigurare", a spus Stoltenberg. România ar urma să conducă această brigadă.
Propunerea României este discutată, iar detaliile "vor fi decise mai târziu", a adăugat el.
Premierul român Dacian Cioloş a cerut în trecut o "prezenţă extinsă a NATO" la Marea Neagră. Şi Bulgaria a făcut o solicitare similară, potrivit Reuters.
NATO depune eforturi pentru a-şi consolida întreg flancul estic, statele sale membre din regiune simţindu-se ameninţate în urma anexării de către Rusia a peninsulei ucrainene Crimeea şi a sprijinului Moscovei pentru separatiştii din estul Ucrainei.
Miniştrii apărării din NATO ar urma de asemenea să pregătească terenul pentru desfăşurarea a patru batalioane în Polonia şi în cele trei ţări baltice - Estonia, Letonia şi Lituania. Deciziile finale sunt aşteptate la summitul liderilor din Alianţă de luna viitoare de la Varşovia.
Măsurile vor amplifica cel mai probabil tensiunile cu Rusia, care a avertizat în mod repetat că extinderea NATO spre Est reprezintă o ameninţare la adresa securităţii sale naţionale.
"Nu căutăm o confruntare cu Rusia, nu vrem un nou Război Rece", a spus Stoltenberg, potrivit Reuters. "NATO va continua să îşi protejeze şi să îşi apere toţi aliaţii în faţa oricărei ameninţări", a adăugat el.






















































