MACRO NEWSLETTER 29 Martie 2023

Ziarul BURSA #Macroeconomie / 29 martie

MACRO NEWSLETTER 29 Martie 2023

Creditul acordat rezidenţilor din zona euro şi-a temperat creşterea anuală şi în februarie 2023, până la până la 2,6%, de la 3,1% în luna precedentă, pe fondul unei creşteri anuale de 0,7% a creditului guvernamental, după un avans de 1,4% în luna anterioară, şi a unui avans de 4,9% a creditului neguvernamental. Creditul acordat gospodăriilor populaţiei şi-a temperat creşterea anuală până la 3,2%, de la 3,4%, în condiţiile unei creşteri anuale de 2,9% a creditului de consum. Creditul ipotecar rezidenţial şi-a temperat creşterea anuală până la 3,7%, de la 3,9%, iar creditul acordat companiilor nefinanciare şi-a temperat creşterea anuală până la 4,9% de la 5,3%. (BCE)

Creditul acordat gospodăriilor din Suedia şi-a temperat creşterea anuală şi în februarie 2023, până la 2,8%, de la 3,3% în luna precedentă, pe fondul unei noi stagnări lunare. Creditul ipotecar şi-a temperat creşterea anuală până la 3,3%, de la 3,7%, pe fondul unei stagnări lunare, iar creditul de consum şi-a temperat creşterea anuală până la 2,4%, de la 2,6%, în condiţiile unei scăderi lunare de 0,4%. Creditul acordat companiilor nefinanciare şi-a temperat creşterea anuală până la 12,1%, de la 14,4%, pe fondul unei scăderi lunare de 0,1%. (SCB)

Încrederea mediului de afaceri din Germania a crescut peste aşteptări în martie 2023, până la 93,3 puncte, cea mai mare valoare din ultimele 13 luni, de la 91,1 puncte în luna anterioară, în condiţiile în care indicele aşteptărilor pentru următoarele 6 luni a crescut până la 91,2 puncte, de la 88,4 puncte în luna precedentă, iar indicele condiţiilor curente a crescut până la 95,4 puncte, de la 93,9 puncte. (IFO)

Volumul vânzărilor retail din Lituania, exclusiv automobile, a scăzut cu o rată anuală de 1,7% în februarie 2023, după o creştere de 0,7% în luna precedentă, pe fondul unei scăderi lunare de 1,3%, după un avans de 0,8% în luna anterioară. Vânzările de produse alimentare şi-au menţinut scăderea anuală la 7,4%, în condiţiile unei scăderi lunare de 0,6%, iar vânzările de produse nealimentare au scăzut cu o rată anuală de 0,8%, după o scădere de 0,1% în luna anterioară, pe fondul unei scăderi lunare de 0,1%. (Statistics Lithuania)

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

România - Strategia dezvoltării
mk-airport.ro
Electromagnetica
BTPay
danescu.ro
ccib.ro
arsc.ro

Curs valutar BNR

08 Iun. 2023
Euro (EUR)Euro4.9543
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.6181
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.0759
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.7545
Gram de aur (XAU)Gram de aur289.0518

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Bursele din regiune
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
thediplomat.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.rowww.dreptonline.rowww.hipo.ro