Ungaria are nevoie de o forţă de apărare puternică în lumea de astăzi, aceasta nu pentru că ţara doreşte război, ci, „dimpotrivă, pentru că dorim pace şi vrem să trăim în pace”, a declarat joi prim-ministrul Peter Magyar în cadrul unei ceremonii de ziua naţională, transmite MTI.
Magyar a vorbit în cadrul ceremoniei de înălţare a steagului şi depunere a jurământului militar, desfăşurată în faţa clădirii parlamentului pentru a marca Ziua Sfântului Ştefan, premierul ungar a spus că aceşti militari îşi încep serviciul într-un context special, potrivit sursei.
„Există un război în Europa, lumea este mai imprevizibilă decât a fost în decenii, apar noi sisteme de arme şi natura războiului se schimbă acum în luni la fel de mult cum o făcea în decenii”, a continuat Magyar, conform publicaţiei.
El a spus că pacea necesită diplomaţie bună şi competentă, aliaţi, precum şi forţa proprie a ţării: „Forţele armate ungare trebuie să fie o armată pe care atât ungurii, cât şi aliaţii noştri se pot baza: bine echipată, bine instruită, avansată tehnologic şi, mai presus de toate, bine condusă, iar, pentru aceasta, avem nevoie de voi”, a declarat premierul, potrivit sursei.
Magyar i-a îndemnat pe ofiţerii care au depus jurământul joi să urmeze exemplul eroilor revoluţiei maghiare din 1848-1849 şi ai războiului de independenţă, precum Artur Gorgei, Janos Damjanich şi Gyorgy Klapka, conform publicaţiei.
La ceremonia militară din faţa parlamentului au mai asistat preşedintele ungar Andras Baka, preşedinta legislativului Agnes Forsthoffer, ministrul apărării Romulusz Ruszin-Szendi, reprezentanţi ai armatei şi ai altor instituţii, membri ai corpului diplomatic şi sute de spectatori, potrivit sursei.



















































Opinia Cititorului