Ministrul Muncii, Marius Budăi, a scris pe pagina personală de Facebook că reprezentanţii celui mai vechi partid din România nu şi-au luat vitaminele de memorie.
Marius Budăi susţine că: "Recent, un reprezentant al Opoziţiei "istorice" vine şi acuză guvernarea PSD că este de vină pentru lipsa de cadre din Poliţia Română pentru că ar fi pensionat forţat o serie de ofiţeri de poliţie şi că acelaşi guvern e de vină pentru că a rămas un singur post de poliţie la 3 comune. Doar că, atunci când suferi de amnezie politicianistă, uiţi că, în 2010-2011, când partidul din care te tragi tăia şi spânzura prin România, guvernul Băsescu-PDL-PNL a venit decis să facă curăţenie şi a măturat pe jos cu Poliţia Română, lăsând pe drumuri mii de oameni".
Ministrul Muncii menţionează că doar cu venirea PSD la guvernare, în 2012, balanţa personalului din sistem a început să se calibreze, cu un câştig de aproape 5 000 de posturi încadrate.