Medvedev acuză Ucraina că încearcă să "stoarcă" gaze de la Rusia

F.A.
Ziarul BURSA #Internaţional / 2 septembrie 2011

Preşedintele rus, Dmitri Medvedev, acuză Ucraina că încearcă să "stoarcă" gaze naturale de la Rusia prin solicitările insistente de reducere a preţului la care importă, retorica tot mai dură asumată de cele două ţări amintind de disputele care au perturbat de mai multe ori exporturile către Europa.

Medvedev a declarat miercuri seară, la Soci, că Rusia este uimită de încercările Ucrainei de a obţine o reducere a preţului gazelor naturale, fără a oferi ceva în schimb, transmite Mediafax citând Reuters.

"Este foarte trist, este o încercare de a stoarce gaze", a afirmat Medvedev.

Presa străină nu a fost invitată la conferinţă, notează Reuters.

Uniunea Europeană importă prin Ucraina, de la Rusia, circa 20% din necesarul de gaze naturale.

Rusia a întrerupt în mai multe rânduri livrările din cauza disputelor cu Ucraina. Discuţiile dintre cele două părţi pe tema gazelor au devenit tot mai dure în ultima perioadă, Ucraina încercând să renegocieze un acord încehiat în 2009 care impune Kievului preţuri mai mari decât în cazul unor ţări din UE.

Medvedev a afirmat că, pentru a obţine preţuri mai mici la gaze, Ucraina trebuie să se alăture Uniunii Vamale Rusia-Kazahstan-Belarus sau să vândă Rusiei compania de stat Naftogaz, care operează reţeaua de transport al gazelor.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comandă “Constituţia Libertăţii „E” “Citeste “Constituţia Libertăţii „E” “Read SUPPLEMENT BURSA THE CONSTITUTION OF LIBERTY „E” “
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2581
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4926
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6230
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1369
Gram de aur (XAU)Gram de aur661.7120

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb