Mexicul dă în judecată Google pentru redenumirea Golfului Mexic

M.P.
Internaţional / 12 mai

Sursă foto: Wikipedia

Sursă foto: Wikipedia

Preşedinta Mexicului Claudia Sheinbaum a anunţat că va da Google în judecată pentru redenumirea Golfului Mexic în Golful Americii, transmite news.ro.

Potrivit sursei menţionate, la cererea preşedintelui Trump, Google a schimbat numele golfului în aplicaţia Google Maps pentru utilizatorii din întreagă lume, păstrând denumirea veche doar pentru mexicani. Sheinbaum a cerut companiei americane încă din februarie să nu folosească denumirea Golful Americii pentru partea mexicană din golf.

Preşedinta Mexicului spune că Statele Unite nu au autoritatea de a schimba denumirea părţii mexicane a golfului, întrucât aceasta este o atribuţie internaţională, precizează aceeaşi sursă. Aceasta susţine că, inclusiv conform legilor SUA, nu poate fi schimbată denumirea apelor care aparţin altor ţări.

Google nu a fost singura companie care a schimbat denumirea în Golful Americii. Apple a făcut acelaşi lucru la presiunea administraţiei americane actuale, însă procesul vizează doar Google, mai precizează news.ro.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

09 Mai. 2025
Euro (EUR)Euro5.1165
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5490
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4699
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0357
Gram de aur (XAU)Gram de aur486.4063

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
aicps.ro
tibco.ro
energyexpo.ro
ccib.ro
antiquemarket.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb