Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a împrumutat, azi, 495,1 milioane de euro de la bănci, printr-o emisiune de obligaţiuni de stat cu cupon cu o maturitate reziduală de 40 de luni, la un randament mediu de 0,99% pe an, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR), relatează Agerpres.
Valoarea nominală a emisiunii de luni a fost de 300 de milioane de euro, iar băncile au subscris 756,8 milioane de euro.
Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a planificat, în luna august 2020, împrumuturi de la băncile comerciale de 3,45 de miliarde de lei, din care 3 miliarde de lei prin opt emisiuni de obligaţiuni de stat, la care se poate adăuga suma de 450 milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitaţiilor de obligaţiuni.
Suma, mai mică faţă de cele 5,3 miliarde de lei programate în iulie, va fi destinată refinanţării datoriei publice şi finanţării deficitului bugetului de stat.