Ministrul Apelor şi Pădurilor: "Debitele Dunării se vor situa în jurul celor înregistrate în luna aprilie"

F.A.
Miscellanea / 8 iunie 2013

Debitele Dunării se vor situa în jurul celor înregistrate în luna aprilie, conform estimărilor, sub rezerva precipitaţiilor care se anunţă pentru începutul săptămânii, a declarat, astăzi, ministrul Apelor şi Pădurilor, Lucia Varga, potrivit surselor de presă.

"Din datele pe care le avem până în acest moment, estimăm debite (pentru Dunăre - n.r.) în jurul celor din luna aprilie, respectiv 11.000 de metri cubi pe secundă. Însă, avem o necunoscută şi anume precipitaţiile care vor cădea în 10 - 11 iunie. Dacă acestea nu vor fi majore, atunci ne încadrăm în debitele avute în luna aprilie. Nu se întrevăd până în acest moment situaţii similare cu cele din 2006 şi 2010. Eu am în acest moment cei mai buni specialişti de-a lungul Dunării şi directorul de la Apele Române este în teritoriu, în zonele care trebuie supravegheate", a precizat Varga.

Potrivit acesteia, autorităţile române sunt în legătură cu cele din Ungaria şi din Serbia, de unde primesc informaţii atât cu privire la debitele Dunării, cât şi la cele ale afluenţilor care influenţează nivelul fluviului.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

14 Mai. 2025
Euro (EUR)Euro5.1036
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5335
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4412
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0523
Gram de aur (XAU)Gram de aur471.3738

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
aicps.ro
tibco.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
ccib.ro
antiquemarket.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb