MINISTRUL DE FINANŢE: "Este ilegal să prezentăm bugetul pe 2021"

J.P.
Miscellanea / 24 octombrie 2020

"Este ilegal să prezentăm bugetul pe 2021"

Ministerul Finanţelor Publice, Florin Cîţu, a declarat pe pagina personală de Facebook că nu prezintă în momentul de faţă bugetul pentru anul viitor deoarece acest lucru este ilegal.

Cîţu: "Aşadar, care este răspunsul la întrebarea 'de ce nu prezintă PNL bugetul pe 2021?' Pentru că este ILEGAL! Art. 35: În cazul în care alegerile generale parlamentare sunt organizate în ultimele 3 luni ale anului, calendarul este următorul: Ministerul Finanţelor Publice, pe baza proiectelor de buget ale ordonatorilor principali de credite şi a bugetului propriu, întocmeşte proiectele legilor bugetare şi proiectele bugetelor pe anul următor, pe care le depune la Guvern în termen de 15 zile de la învestirea NOULUI Guvern, conform art. 103 din Constituţia României, republicată".

Opinia Cititorului ( 4 )

  1. Cred ca articolul este scos don context sau trunchiat! Dacă legea spune ca trebuie prezentat bugetul îl prezinți nu spui ca “ de ce întreabă prostii dacă nu înțeleg răspunsurile!”. Asta nu este un răspuns al unei persoane cu studii superioare! Nici nu vreau sa ma gândesc ca aceasta persoana este și ministru! A După acest răspuns , cred ca acest Câțu a fost luat și pus ministru “ după Șanț”! Păcat!El nu are nici o cunoștința in PSD?. Atunci cum îți faci prost acea cunoștința!

    1. degeaba faci propaganda ieftina pro-psd

      legea e lege

      si Catu a facut un misto teribil de prostia psd-istilor...PSD nu cunoaste legile tarii!  

    Alegeri in 6 decembrie. MF depune in termen de 15 zile de la investire. *DAR*, se supune spre adoptare cel mai tarziu in 20 de zile de la investire, nu mai tarziu de 31 dec.

    Oricum, nu spune *nicaieri* ca bugetul e secret. MF poate sa nu-l depuna la guvern dar il poate face public in forma curenta. 

    tot circul este datorat dudelor pe care cuprinde bugetul

    nu cred ca vreti sa stiti care este adevarul pentru 2021 din acest punct de vedere 

Comanda carte
SHE LEADS - Gala Excelenţei în Business
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

07 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0645
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3179
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4146
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8692
Gram de aur (XAU)Gram de aur459.5007

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
ccib.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb