Mittal cumpără active de la "Anglo American" şi "Lafarge"

ALINA VASIESCU
Ziarul BURSA #Internaţional / 19 noiembrie 2012

Producătorul de ciment "Lafarge" SA şi compania minieră "Anglo American" Plc au decis să vândă active de 285 de milioane de lire sterline (452 de milioane de dolari) din Marea Britanie către magnatul indian al oţelului Lakshmi Mittal.

Înstrăinarea este făcută pentru obţinerea aprobărilor de care au nevoie cele două companii ca să poată înfiinţa în Marea Britanie o societate mixtă în domeniul materialelor de construcţii.

"Lafarge" şi "Anglo American" vând către "Mittal Investments" un portofoliu de active alcătuit dintr-o uzină de ciment, cinci cariere de agregate, două unităţi producătoare de asfalt şi o participaţie de 50% la societatea "Midlands Quarry Products".

"Lafarge va primi aproximativ jumătate din suma obţinută din această tranzacţie, banii urmând să fie utilizaţi pentru reducerea datoriilor", a informat compania franceză.

"Lafarge" Marea Britanie şi "Tarmac", divizie a companiei "Anglo American", vor să-şi unească operaţiunile din Marea Britanie.

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

04 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0600
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.2961
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4155
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8673
Gram de aur (XAU)Gram de aur460.7924

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
ccib.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb