Senatoarea PNL Monica Anisie a primit, luni, un aviz favorabil în comisiile reunite de învăţământ, pentru postul de ministru al Educaţiei, potrivit news.ro.
Ea a precizat în cadrul audierii că nu îşi va da demisia niciodată din Partidul Naţional Liberal.
"Domnul Muraru m-a întrebat, a vorbit despre o dimensiune etică şi a spus că eu nu mai fac parte din Partidul Naţional Liberal. Eu nu am înţeles că până la această oră, când sunt audiată de dumneavoastră, să fi fost exclusă din Partidul Naţional Liberal. Nu îmi voi da demisia niciodată din Partidul Naţional Liberal. Sunt membră de o viaţă, aş putea spune, şi nu văd care este motivul pentru care ar trebui să părăsesc Partidul Naţional Liberal", a spus Monica Anisie, în cadrul audierii din Parlament.
Despre ultimatumul dat de conducerea PNL pentru a demisiona, Anisie a precizat că nu i s-a cerut această demisie de onoare, prin urmare nu vede de ce şi-ar da demisia din partid.
"Am fost aleasă să reprezint cetăţenii din Bucureşti în Senatul României din partea Partidului Naţional Liberal", a subliniat ea.
Ea a răspuns şi unui parlamentar care a acuzat-o de trădare.
"Eu aş fi foarte atentă în a folosi acest cuvânt, trădare. Nu ştiu la care trădare vă referiţi dumneavoastră, dar eu pot să vă spun că nu am trădat niciodată şi nici nu o să trădesc de la principii, de la responsabilitate, de la corectitudine şi mai ales nu o să trădesc sistemul de educaţie niciodată. Despre asta este vorba. Şi dacă vorbim despre educaţie, aş spune că e bine întotdeauna să ne uităm la ceea ce suntem, la ceea ce vedem lângă noi şi, nu în ultimul rând, la ceea ce vom deveni. Pentru că ar trebui să folosim cuvântul model. Eu îmi doresc să fiu un model pentru elevii mei şi să fiu mândră de ei, pentru că întotdeauna ei au considerat că eu sunt un model pentru ei (..) Nu mi-am trădat în niciun caz principiile liberale. În niciun caz", a subliniat Anisie.
Monica Anisie a declarat, despre digitalizare, că a încercat să devină operativ catalogul electronic, însă, din păcate, nici astăzi acest proiect nu este gata. "Probabil mă aşteaptă să îl putem implementa", a arătat Anisie.




















































Opinia Cititorului