Ieri, Corpul de Control al Primului Ministru a transmis Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale raportul de control privind verificările pe care le-a efectuat la Agenţia Domeniilor Statului (ADS), potrivit raportului acestuia.
În urma verificărilor efectuate de către Corpul de Control al Primului Ministru au rezultat următoarele concluzii:
1. Faptele reprezentanţilor Agenţiei Domeniilor Statului, în perioada 2009 - 2012 "pot întruni elementele constitutive ale infracţiunii de neglijenţă în serviciu cu consecinţe deosebit de grave".
2. Fapta preşedintelui, directorului Direcţiei Executări Contracte şi directorilor Direcţiei Juridice care în exerciţiul atribuţiilor de serviciu nu au luat măsuri pentru recuperarea unor creanţe în valoare totală de 38.389.584 lei şi 588.236 USD, "poate întruni elementele constitutive ale infracţiunii de abuz în serviciu contra intereselor publice, în formă calificată".
Ca urmare a acestor constatări, Corpul de Control al Primului Ministru a trimis acest raport către Direcţia Naţională Anticorupţie pentru cercetarea posibilelor fapte de natură penală.
























































