"News" Corp. preia site-uri de imobiliare

ALINA VASIESCU
Ziarul BURSA #Internaţional / 1 octombrie 2014

"News" Corp., compania americană de media controlată de Rupert Murdoch, a decis, ieri, să preia "Move" Inc., operator de web site-uri de anunţuri imobiliare, precum Realtor.com şi Move.com.

Tranzacţia valorează 950 de milioane de dolari în numerar. Conform acordului dintre părţi, "News" Corp. va plăti 21 de dolari pentru o acţiune "Move".

Anul trecut, "Move" a raportat un profit de 600.000 de dolari, la vânzări de 227 de milioane de dolari. Câştigul înainte de interese minoritare, taxe, deprecieri şi amortizări a fost de 29 de milioane de dolari.

"Această achiziţie va accelera expansiunea digitală şi globală a News Corp. şi va contribui la transformarea companiei noastre, făcând din domeniul imobiliar online un pilon puternic al portofoliului nostru", declară Robert Thomson, directorul executiv al "News" Corp.

Tranzacţia "News" Corp. vine la două luni după ce "Zillow", gigant online de anunţuri imobiliare, a decis să cumpere rivalul "Trulia" pe 3,5 miliarde dolari.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

02 Mai. 2025
Euro (EUR)Euro4.9773
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3851
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3330
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8378
Gram de aur (XAU)Gram de aur460.2343

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb