"Norilsk Nickel" a câştigat bătălia pentru "LionOre"

Alina Vasiescu
Ziarul BURSA #Internaţional / 5 iunie 2007

Compania rusă "GMK Norilsk Nickel", cel mai mare producător mondial de nichel, a câştigat lupta pentru preluarea "LionOre Mining International" Ltd., după ce "Xstrata" Plc a anunţat că nu-şi va majora oferta pentru societatea minieră canadiană. Norilsk Nickel" va plăti În schimbul "LionOre Mining" suma de 6,8 miliarde de dolari canadieni (6,41 miliarde de dolari),

"Xstrata", companie cu sediul în Elveţia, a anunţat conducerea "LionOre" că nu-şi va majora oferta până la preţul propus de "Norilsk". Oferta companiei ruse este de 27,50 dolari canadieni/acţiune, iar cea a "Xstrata" de numai 25 de dolari/acţiune.

Preluând "LionOre", "Norilsk" va obţine acces la mine din ţări precum Australia, Africa de Sud şi Botswana. Acest lucru va fi în avantajul companiei din Rusia, dat fiind că producţia sa de pe plan intern stagnează. Anul trecut, producţia "Norilsk" a crescut cu mai puţin de 0,5%, iar în 2005 a fost neschimbată faţă de anul anterior.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda Teoria dobânziiCiteste Teoria dobânziiRead INTEREST RATE THEORY
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

13 Mai. 2026
Euro (EUR)Euro5.2056
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4479
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6851
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0100
Gram de aur (XAU)Gram de aur671.7109

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
ccib.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb