Ministrul de Externe, Oana Ţoiu, a discutat cu omologul său din Ţările de Jos, Tom Berendsen, despre întărirea capacităţii comune de apărare, a transmis Oana Ţoiu pe Facebook.
"Am discutat cu ministrul de Externe Tom Berendsen despre priorităţile privind întărirea capacităţii comune de apărare. România are un parteneriat puternic cu Regatul Ţărilor de Jos. I-am mulţumit omologului meu pentru mesajul de solidaritate primit după incidentul extrem de grav în care o dronă rusească a lovit un bloc de locuinţe pe teritoriul României şi a rănit cetăţeni români. I-am mulţumit pentru mesajul ferm şi neîntârziat de solidaritate al Regatului Ţărilor de Jos şi pentru condamnarea clară a acestui act iresponsabil al Rusiei", a afirmat Oana Ţoiu, într-o postare pe Facebook.
Ea a adăugat că în astfel de momente "contează enorm să ştim că avem alături parteneri pe care ne putem baza", a scris Oana Ţoiu pe Facebook.
"Apreciem angajamentul Regatului Ţărilor de Jos faţă de securitatea Flancului Estic al NATO prin militarii care supraveghează spaţiul nostru aerian şi cele 18 aeronave F-16 de la baza aeriană 86 Borcea pe care le-a transferat României întărind astfel prezenţa aliată constantă în România. Am fost de acord asupra unui lucru esenţial: postura aliată pe Flancul Estic trebuie să rămână solidă pentru că securitatea noastră se construieşte împreună. I-am transmis, de asemenea, aprecierea pentru poziţiile publice clare ale partidelor politice din coaliţia de guvernare", a afirmat ministrul român de Externe, potrivit postării publicate de Oana Ţoiu pe Facebook.




















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 31.05.2026, 20:42)
Radu Miruță, despre drona prăbușită la Galați: „Se mai poate repeta și acum”.
Mesaj usrist de incurajare.
Citit printre randuri, pe miluta si pe usr ii doare in pol de galati sau de romani.
noi vrem doar sa furam, obiectiv usrist din statutul usr.
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 01.06.2026, 07:28)
Toiu si trtinetistii ei ar trebui sa faca totusi ceva scoala !
Doar pe scurt :
Cine a luptat langa noi in razboiul de independenta si primul mondial de intregire a neamului ? Ca nu prea murira franceji, engleji p aci...
Si ce s-a intamplat cand ne-am aliat cu Germania in WW2 ?
Doamne fereste !
MARS LA SCOALA !!