ONRC: 13.251 de firme şi-au suspendat activitatea în primele opt luni ale anului

S.B.
Companii / 4 octombrie, 21:23

ONRC: 13.251 de firme şi-au suspendat activitatea în primele opt luni ale anului

Numărul firmelor care şi-au suspendat activitatea în primele opt luni din 2025 a fost de 13.251, în creştere cu 7,31% comparativ cu perioada similară din 2024, conform datelor publicate de Oficiul Naţional al Registrului Comerţului, informează Agerpres.

Cele mai multe companii care şi-au suspendat activitatea au fost din Bucureşti, respectiv 1.638 (număr în creştere cu 6,91% faţă de primele opt luni din 2024), capitala fiind urmată de judeţele Cluj, cu 934 firme suspendate (plus 18,38%), Iaşi - 647 (plus 18,5%), Bihor - 572 (plus 5,15%), Braşov - 555 (plus 3,35%), Neamţ - 541 (plus 31,31%) şi Timiş - 502 (plus 2,45%).

La polul opus, cele mai puţine suspendări de activitate au fost consemnate în judeţele Teleorman -74 (minus 22,92% faţă de perioada ianuarie-august 2024), Ialomiţa - 76 (plus 1,33%), Caraş-Severin - 83 (minus 25,89%), Covasna - 88 (plus 4,76%) şi Tulcea - 96 (minus 12,73%).

Cele mai mari creşteri ale numărului de suspendări ale activităţii s-au înregistrat în judeţele Gorj (plus 70,93%), Dolj (plus 38,67%) şi Neamţ (plus 31,31%), în timp ce scăderile cele mai semnificative au fost consemnate în judeţele Dâmboviţa (minus 33,67%), Caraş-Severin (minus 25,89%) şi Teleorman (minus 22,92%).

Pe domenii de activitate, cel mai mare număr de suspendări s-a înregistrat în comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, repararea autovehiculelor şi motocicletelor, respectiv 1.934 (minus 33,17% comparativ cu ianuarie-august 2024), construcţii 787 (minus 29,54%), activităţi profesionale, ştiinţifice şi tehnice - 753 (minus 34,41%) şi transport şi depozitare - 692 (minus 25,51%).

Pentru luna august au fost comunicate 1.480 suspendări de activitate, cele mai multe în Bucureşti (172) şi în judeţele Cluj (83), Iaşi (83), Neamţ (72) şi Braşov (68).

Opinia Cititorului ( 5 )

  1. Vai de mine !

    coalitia pro-europeana,promitea in campania electorala,

    ca daca ei castiga va curge lapte si miere + euroi unlimited de la Bruxelles. 

    1. ...

      Poti sa ne arati unde promiteau asa ceva?

    aproape toateo rfi fost în hospitalitate, birturi, chiflării, HORECA și tutungerii, pentru că rumenii nu-s în stare de altceva !

    1. Noi romanii mergem cu frana de mana trasa, poate mostenirea comunista, in Romania e o rusine sa castigi sa faci bani sa ai succes. Sigur esti "hot", "ce ai invartit", " exploatator " samd.

      In US au alta conceptie, toata lumea are dreptul sa lupte si sa castige, si te ia mama d.. daca te atingi de banii mei. 

      La noi tot partanu asteapta la birt sa vina semeon cu georgescu sa nationalizeze tot de la cei ce risca, de la cei ce se trezesc la 4, 5 dimineata, nu au week end, au fost si la scoala, au muncit si au sa zicem pamant si niste vaci sau o saormerie sau ce au. Pt ca "oricum e hot sau chiabur" si "diplomele sunt asa niste hartii", sau etc. Pana si alesii spun ca patronii sunt babuini ca n-au cum printa bani sa dea salariile ca la bugetari.

      Atat se poate ca te sictiresti f repede. 

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Conferinţa BURSA “CSR şi sustenabilitate”
Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

24 Oct. 2025
Euro (EUR)Euro5.0835
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3789
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4992
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8344
Gram de aur (XAU)Gram de aur572.5195

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
ccib.ro
sustenlandia.com
immromania.eu
world-nuclear-exhibition.com
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
thediplomat.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb