Orban: Riscăm să ne confruntăm cu foametea

F.A.
Ziarul BURSA #Macroeconomie / 28 mai 2009

Prim-vicepreşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, ieri, într-o conferinţă de presă susţinută la Târgu Mureş, că pe fondul subfinanţării agriculturii şi al secetei din ultima perioadă, România riscă să se confrunte cu foametea.

Ludovic Orban a explicat: "Agricultorii, în mod evident toţi, s-au plâns că nu au primit nicio formă de ajutor, nici pentru plăţile directe pe suprafaţă, nici subvenţiile pe cap de animal, nici pentru păduri sau fâneţe. N-au primit subvenţii pentru îngrăşăminte. Practic starea agriculturii în momentul de faţă este dramatică. Există riscul unei crize alimentare. O jumătate din suprafaţa ţării nu este lucrată, este în pârloagă, iar din suprafaţa lucrată, o mare parte e nefertilizată, nu este irigată, iar în condiţiile secetei există riscul să se facă foamete în România, iar Guvernul e bine-mersi"

Liberalul consideră că Guvernul ignoră semnalele din teritoriu şi că primeşte rapoarte fictive "de la nişte politruci pe care i-au numit în fruntea serviciilor deconcentrate".

Comandă “Constituţia Libertăţii „E” “Citeste “Constituţia Libertăţii „E” “Read SUPPLEMENT BURSA THE CONSTITUTION OF LIBERTY „E” “
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

27 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2588
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5161
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6046
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1316
Gram de aur (XAU)Gram de aur665.4259

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
explorebucharest.ro
aiee.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb