Parlamentul grec a adoptat bugetul pe 2012

ALINA VASIESCU
Ziarul BURSA #Internaţional / 8 decembrie 2011

Parlamentul grec a adoptat, în noaptea de marţi spre miercuri, bugetul de austeritate pe 2012, schiţat astfel încât să reducă puternic deficitul public, ceea ce marchează hotărârea Atenei să rămână în zona euro.

Guvernul de coaliţie a obţinut 258 de voturi "pentru" în Parlament, din totalul de 299.

"Poziţia noastră în Europa nu este negociabilă", a declarat Papademos, adăugând: "Grecia este şi va rămâne o parte a Europei unite şi a zonei euro".

Bugetul este contestat de populaţie, întrucât prevede noi creşteri de impozite, reduceri ale salariilor func-ţionarilor publici şi ale numărului de angajaţi bugetari.

Bugetul Greciei pe 2012 prevede reducerea deficitului public la 5,4% din PIB, de la 9% din PIB, cât este estimarea pentru 2011.

"Viitorul ţării nu este decis doar pentru 2012, ci pentru tot deceniul care va veni", le-a spus premierul elen deputaţilor.

Potrivit bugetului, 2012 va fi al patrulea an de recesiune pentru Grecia, cu un declin economic de 2,8%. Această ţintă este considerată de ministrul Finanţelor, Evangelos Venizelos, una "ambiţioasă, dar realizabilă".

Comanda carte
danescu.ro
eximbank.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

12 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0291
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3487
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3413
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9030
Gram de aur (XAU)Gram de aur470.4358

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
letapeseries.com
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb