Pedro Sanchez: ”Spania nu va recunoaşte intervenţia SUA în Venezuela”

S.B.
Internaţional / 4 ianuarie, 10:43

Pedro Sanchez: ”Spania nu va recunoaşte intervenţia SUA în Venezuela”

Spania nu va recunoaşte intervenţia SUA în Venezuela, care încalcă dreptul internaţional, a declarat sâmbătă premierul Pedro Sanchez, după ce forţele americane l-au capturat pe preşedintele venezuelean Nicolas Maduro, aflat de mult timp la putere, într-o operaţiune desfăşurată în timpul nopţii, informează news.ro.

„Spania nu a recunoscut regimul Maduro. Dar nici nu va recunoaşte o intervenţie care încalcă dreptul internaţional şi împinge regiunea către un orizont de incertitudine şi beligeranţă”, a scris Sanchez pe X, după ce preşedintele SUA, Donald Trump, a anunţat că SUA vor conduce ţara sud-americană până la finalizarea unei tranziţii „sigure”.

Sanchez a făcut apel la toate părţile să „se gândească la populaţia civilă, să respecte Carta Naţiunilor Unite şi să articuleze o tranziţie echitabilă şi bazată pe dialog”.

Statele Unite au atacat Venezuela şi l-au capturat pe preşedintele Nicolas Maduro, aflat la putere de mult timp, într-o operaţiune desfăşurată în cursul nopţii de vineri spre sâmbătă, a declarat preşedintele american Donald Trump, care a promis că va pune ţara sub control american pentru moment, inclusiv prin desfăşurarea forţelor americane, dacă va fi necesar.

„Vom conduce ţara până când vom putea realiza o tranziţie sigură, adecvată şi judicioasă”, a declarat Trump în cadrul unei conferinţe de presă susţinute la staţiunea sa Mar-a-Lago din Florida. „Nu putem risca ca Venezuela să fie preluată de cineva care nu are în vedere interesele venezuelenilor”, a justificat el.

Nu este clar cum intenţionează Trump să supervizeze Venezuela. În ciuda unei operaţiuni dramatice desfăşurate peste noapte, care a întrerupt alimentarea cu energie electrică în o parte din Caracas şi l-a capturat pe Maduro într-una dintre casele sale secrete sau în apropierea acesteia, forţele americane nu au control asupra ţării în sine, iar guvernul lui Maduro pare să fie încă la putere.

Comentariile lui Trump despre o prezenţă pe termen nelimitat în Venezuela au amintit de schimbările de conducere din Irak şi Afganistan, ambele încheiate cu retragerea SUA după ani de ocupaţie. El a spus că este deschis la ideea de a trimite forţe americane în Venezuela.

„Nu ne temem de trupele terestre”, a spus el.

Trump nu a oferit răspunsuri concrete la întrebările repetate ale reporterilor despre modul în care SUA ar conduce Venezuela.

O ocupaţie americană „nu ne va costa niciun cent”, deoarece Statele Unite vor fi rambursate din „banii care ies din pământ”, a spus Trump, referindu-se la rezervele de petrol ale Venezuelei, un subiect la care a revenit în repetate rânduri în timpul conferinţei de presă de sâmbătă.

Trump a spus că secretarul de stat american Marco Rubio a luat legătura cu vicepreşedinta venezueleană Delcy Rodriguez, presupusa succesoare a lui Maduro.

„Vom face tot ce aveţi nevoie”, a spus Trump, citând-o pe Rodriguez. „Ea chiar nu are de ales”, a completat el.

Reuters precizează că nu a putut confirma imediat această conversaţie. Patru surse familiarizate cu mişcările ei au spus că Rodriguez se afla în Rusia. Ministerul rus de Externe a respins însă informaţia despre prezenţa lui Rodriguez în Rusia ca fiind „fals”.

Înlăturarea lui Maduro, care a condus Venezuela cu mână de fier timp de peste 12 ani, ar putea crea un vid de putere în această ţară din America Latină.

Orice destabilizare serioasă a acestei naţiuni de 28 de milioane de locuitori riscă să-l pună pe Trump într-o situaţie dificilă, similară cu cea care a marcat politica externă a SUA în mare parte a secolului XXI - intervenţiile din Afganistan şi Irak.

SUA nu au mai intervenit atât de direct în regiunea din vecinătatea lor de la invazia din Panama de acum 37 de ani, când l-au destituit pe liderul militar Manuel Noriega pe baza acuzaţiilor că ar fi condus o operaţiune de trafic de droguri. Statele Unite au adus acuzaţii similare împotriva lui Maduro, acuzându-l că este la conducerea unui „narco-stat” şi că a fraudat alegerile din 2024.

Maduro, un fost şofer de autobuz în vârstă de 63 de ani, ales personal de Hugo Chavez pe patul de moarte pentru a-i succeda în 2013, a negat aceste acuzaţii şi a afirmat că Washingtonul intenţionează să preia controlul asupra rezervelor de petrol ale ţării sale, cele mai mari din lume.

Străzile din Venezuela păreau calme la răsăritul soarelui. Soldaţii patrulau în unele zone, iar în Caracas au început să se adune mici grupuri de susţinători ai lui Maduro. Alţii, însă, şi-au exprimat uşurarea.

Oficialii venezueleni au condamnat intervenţia de sâmbătă. „În unitatea poporului vom găsi puterea de a rezista şi de a triumfa”, a declarat ministrul apărării Vladimir Padrino într-un mesaj video.

Opinia Cititorului ( 8 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. Corect Senor, Respect !

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    1. Slava Putler!

      Acord

      Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

      Ce respect bolovane?Asta e Grindeanu al Spaniei

      Acord

      Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

      Nu mai fiti socialisti....

      Acord

      Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

      PS. Avea ceva dreptate Franco

      Acord

      Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    socialist fara creier!

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    1. SI ce importanta are dc recunoaste cineva sau nu un fapt implinit.

      maduro e arestat, accesul nomenclaturistilor loiali lui maduro la bani e taiat(export droguri pe mare, export petrol pe mare), fara bani nu e armata ,asa ca, bye bye maduro, hello US. 

      Acord

      Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    Deocamdata, vine dreapta la putere pana la urma. Cu VOX!

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

31 Dec. 2025
Euro (EUR)Euro5.0985
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3417
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4743
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8335
Gram de aur (XAU)Gram de aur601.0836

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
phoeniciahotels.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
phoeniciahotels.ro
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb