Euro s-a apreciat vineri, faţă de leu, cu 0,42 bani, Banca Naţională a României (BNR) afişând un curs de referinţă de 4,4521 lei/euro.
Volumele tranzacţionate au fost foarte mici, iar intervalul de referinţă îngust, potrivit surselor din piaţă. În jurul orei 16:30, euro a fost cotat la 4,4485 - 4,4550 lei. Cel mai tranzacţionat nivel a fost de 4,45 lei/euro, au subliniat dealerii. Valutele din regiune au înregistrat, de asemenea, depreciere de aproximativ 0,2%, au mai spus sursele din piaţă.
Dolarul s-a depreciat comparativ cu şedinţa de tranzacţionare joi, pierzând 1,57 bani în faţa leului. Banca Centrală a afişat un curs de referinţă de 3,2944 lei/dolar.
Cursul de schimb pentru francul elveţian a fost anunţat la o valoare de 3,6177 lei/franc, acesta urcând de la 3,6097 lei/franc, nivel atins în şedinţa de joi.
Gramul de aur a fost cotat, vineri, la 131,4854 lei, în scădere cu 1,4554 lei comparativ cu valoarea stabilită în şedinţa anterioară, de 132,9408 lei.
 English
English


























 Euro
Euro Dolar SUA
Dolar SUA Franc elveţian
Franc elveţian Liră sterlină
Liră sterlină Gram de aur
Gram de aur























