PIAŢA VALUTARĂ Leul continuă deprecierea

A.A.
Ziarul BURSA #Bănci-Asigurări / 4 decembrie 2008

Cursul de schimb avea un nivel de 3,8230 lei pentru un euro la cumpărare şi 3,8280 lei pentru un euro la vânzare în deschiderea şedinţei de tranzacţionare de ieri.

Dealerii precizează că, pe parcursul zilei, moneda naţională a avut două tentative de apreciere, care au eşuat însă.

Prima tentativă a fost înregistrată în cursul dimineţii, când cursul de schimb a coborât uşor sub valoarea de 3,82 lei pentru un euro. După publicarea datelor legate de produsul intern brut pe trimestrul al treilea, leul a mai avut o tentativă de apreciere. S-a înregistrat însă un volum mare de tranzacţii, atât comerciale cât şi speculative, iar creşterea economică de 9,1% pentru trimestrul al treilea faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut nu a reuşit să susţină aprecierea leului, adaugă dealerii.

La finalul sesiunii leul se tranzacţiona la un curs de 3,85 lei pentru un euro.

Banca Naţională a României a anunţat ieri un curs de referinţă valabil astăzi de 3,8379 lei pentru un euro, în creştere cu 0,0289 lei faţă de şedinţa de marţi.

Cursul oficial al dolarului a fost calculat miercuri de BNR la 3,0368 lei, în creştere cu 0,0245 lei faţă de nivelul de marţi.

Banca Naţională a mai anunţat ieri un preţ de 75,5386 lei pentru un gram de aur, în creştere cu 0,7958 lei faţă de nivelul de marţi.

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
SHE LEADS - Gala Excelenţei în Business
40 de nopţi albe
rominsolv.ro
danescu.ro
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Iul. 2026
Euro (EUR)Euro5.2384
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5850
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6619
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1574
Gram de aur (XAU)Gram de aur599.6219

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb