Pogea va impune ministerelor limite de cheltuieli, pentru a se încadra în deficitul de 7,3% din PIB

F. A.
Politică / 4 noiembrie 2009

Ministrul interimar al Finanţelor, Gheorghe Pogea, a declarat că va cere azi ministerelor, în şedinţa de Guvern, să se încadreze în anumite limite de cheltuieli până la sfârşitul anului, pentru ca România să se încadreze în ţinta de deficit bugetar convenită cu FMI, de 7,3% din PIB.

"Vom impune limite de cheltuieli pentru principalii ordonatori de credite şi vom tăia din cheltuielile care nu afectează mersul normal al economiei. Ne vom încadra în deficitul bugetar de 7,3% din PIB, am făcut economii la cheltuielile cu dobânzile, pe care le voi anunţa astăzi în şedinţa de Guvern", a afirmat Pogea.

"Nu este vorba despre reducerea cheltuielilor de investiţii", a precizat ministrul interimar al Finanţelor, fiind întrebat dacă vor fi reduse cheltuielile de capital pentru a face reduceri de 1,6 miliarde lei.

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

02 Feb. 2026
Euro (EUR)Euro5.0959
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.2958
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5372
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8854
Gram de aur (XAU)Gram de aur644.9082

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
ccib.ro
disb.ro
tophotelawards.ro
metalshow-tib.ro
solarenergy-expo.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb