Ponta:În coaliţie s-a stabilit să nu se susţină înfiinţarea de comisii pentru Berceanu şi Andronescu

F.A.
Politică / 3 august 2009

Vicepreşedintele PSD Victor Ponta a declarat luni că la nivelul coaliţiei s-a stabilit să nu se susţină eventuale propuneri ale PNL de înfiinţare de comisii de anchetă pentru Radu Berceanu şi Ecaterina Andronescu, însă a admis că liderii PDL s-au arătat "supăraţi" de înfiinţarea unei comisii Udrea.

"De acum încolo, s-a discutat că nu vom susţine comisii de anchetă pentru doamna Andronescu, pentru domnul Berceanu. Să oprim dacă se poate aceste lucruri. (...) După ce am avut precedentul Nemirschi, Ridzi, probabil că ne oprim aici. Din punctul meu de vedere, ca ministru, mi se pare ideea de a ţine totuşi miniştri departe de bătălia politică singura idee normală şi bună. Dar nu noi am fost cei care... n-aţi auzit vreodată un ministru PSD atacându-l pe preşedintele Traian Băsescu sau Guvernul. Invers, da", a informat Ponta, explicând că nu PSD a propus comisiile pentru Monica Ridzi şi pentru Elena Udrea.

Ponta a recunoscut însă că liderii PDL s-au arătat "supăraţi" de înfiinţarea unei comisii de anchetă pentru Elena Udrea, însă nu au cerut încetarea activităţii acesteia. "Au fost supăraţi de comisie, e adevărat, dar nu, n-au cerut suspendarea comisiei. Au spus că orice problemă cu un ministru trebuie discutată întâi în Coaliţie. S-a discutat doar de faptul că, normal, premierul a spus că e o comisie parlamentară care îl anchetează pe un ministru şi nu s-a discutat în Coaliţie", a mai arătat ministrul.

Liderul PSD a mai spus că nu ştie dacă PNL a propus PSD înfiinţarea altor comisii pentru miniştrii PDL, explicând că el nu este ministru al relaţiei cu PNL, ci al relaţiei Guvernului cu Parlamentul. "Nu ştiu. Eu mă ocup de relaţia Guvernului cu Parlamentului. Ştiu de obicei ce se întâmplă în Parlament, dar nu ştiu ce a propus PNL-ul, dacă a propus ceva PSD-ului. Nu sunt ministrul relaţiei PSD-PNL. Nu-mi doresc lucrul ăsta, n-am fost între 2005-2008. Atunci erau alţii însărcinaţi cu chestia asta", a susţinut Ponta.

Acesta a mai susţinut că sunt "foarte multe probleme" şi că el este mulţumit nu când se discută acestea, ci când se rezolvă.

Ministrul pentru IMM-uri, Constantin Niţă, a declarat luni, la finalul şedinţei coaliţiei, că PSD şi PDL au convenit, în contextul discuţiilor privind Comisia de anchetă în cazul Elenei Udrea, să se abţină de la atacuri reciproce sau "comentarii răuvoitoare" în următoarea perioadă.

Social-democratul Constantin Niţă a susţinut că şedinţa Coaliţiei a avut loc "într-un cadru calm" şi că cele două partide nu s-au criticat reciproc, iar liderul PSD Mircea Geoană a insistat asupra faptului că "nu este în regulă ce s-a întâmplat în ultima săptămână".

"În ciuda tuturor speculaţiilor, şedinţa coaliţiei a avut loc într-un cadru calm, cu discuţii civilizate. Au fost abordate şi chestiunile legate de ultimele săptămâni. Mircea Geoană a insistat asupra faptului că nu este în regulă ce s-a întâmplat în ultima săptămână şi că este cazul să ne întoarcem la problemele reale ale societăţii, la problemele economice cu care se confruntă ţara", a precizat Niţă.

El a adăugat că, totuşi, "au fost discuţii pro şi contra în această chestiune, dar problemele principale au fost legate de criză".

Întrebat dacă s-a discutat problema Comisiei parlamentare de anchetă în cazul ministrului Turismului, Elena Udrea, ministrul PSD a răspuns: "Nu s-a discutat foarte mult legat de această chestiune, urmează ca în perioada următoare fiecare partid să se abţină în a mai face comentarii răuvoitoare sau negative la adresa unuia sau celuilalt".

Niţă a apreciat că o abordare tensionată între cele două partide este contraproductivă pentru partide şi pentru ţară. "Din aceste motive, credem că este mai raţional să ne vedem de treburile ţării şi mai puţin de treburile existente între partide, de orgoliile existente între anumite persoane. Toată lumea este de acord că trebuie să ne abţinem de la comentarii. ", a spus social-democratul.

Întrebat dacă democrat-liberalii au imputat PSD asocierea cu PNL în Parlament, liderul PSD a declarat că nu au fost critici la adresa unuia sau altuia dintre partide.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

03 Feb. 2026
Euro (EUR)Euro5.0950
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3215
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5510
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9031
Gram de aur (XAU)Gram de aur683.2483

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
ccib.ro
disb.ro
tophotelawards.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
solarenergy-expo.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb