PREMIERUL FRANCEZ: "Vor mai fi atentate de amploare în Europa, aceasta este o certitudine"

Internaţional / 14 februarie 2016

Manuel Valls

Manuel Valls

"Este o certitudine" că vor mai fi alte "atentate de amploare" în Europa, a declarat sâmbătă premierul francez Manuel Valls, în cadrul Conferinţei de Securitate de la Munchen, estimând că lumea a intrat într-o epocă a "hiperterorismului", informează AFP, potrivit Agerpres.

"Datorăm acest adevăr popoarelor noastre: vor mai fi atacuri, atacuri de amploare, aceasta este o certitudine. Acest hiperterorism va dura, chiar dacă trebuie să-l combatem cu cea mai mare hotărâre", a spus Valls.

Săptămâna trecută, la Paris, premierul francez a afirmat că nivelul ameninţării cu atentate este în prezent, "fără îndoială", superior celui de dinaintea atentatelor jihadiste din 13 noiembrie.

"Noi am intrat, o simţim foarte bine cu toţii, într-o nouă epocă, ce se caracterizează prin prezenţa durabilă a hiperterorismului. Un hiperterorism care se află la confluenţa dintre un pseudo-mesianism religios şi folosirea terorii în masă", a afirmat Valls în cadrul Conferinţei, supranumită "Davosul securităţii".

"Trebuie să fim pe deplin conştienţi şi să acţionăm cu o foarte mare forţă şi foarte mare luciditate. Repet în faţa voastră, cum am spus-o în faţa concetăţenilor mei: am intrat într-o altă epocă", a adăugat premierul francez, în timpul unei mese rotunde la care participa şi omologul său rus Dmitri Medvedev.

Valls a îndemnat Rusia să înceteze atacurile sale aeriene în Siria, atacuri ce afectează populaţia civilă. "Franţa respectă Rusia şi interesele ei, însă ştim că pentru a redescoperi calea păcii şi a discuţiei, bombardamentele asupra populaţiei civile trebuie să înceteze", a subliniat Manuel Valls, adresându-se lui Medvedev.

În ceea ce priveşte acordul înregistrat la Munchen între SUA, Rusia şi principalii lor aliaţi în vederea încetării ostilităţilor în Siria, Valls a salutat "o etapă", dar a subliniat că "acum este necesar să se găsească de urgenţă o concretizare în fapte".

Premierul şi-a reiterat şi mesajul său privind riscul prăbuşirii proiectului european, pe fondul crizei migraţiei şi al unei eventuale ieşiri a Marii Britanii din UE.

Opinia Cititorului ( 1 )

  1. Vad ca stie foarte bine ce se va intampla.

    Are si idei care s aimbunatateasca situatia,

    sau nu asta e planul? 

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

19 Dec. 2025
Euro (EUR)Euro5.0896
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3449
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4650
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8140
Gram de aur (XAU)Gram de aur604.5466

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
hiperambrozia.com
le-chateau.ro
novaplus.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb