Preşedintele Israelului a cerut o campanie globală împotriva antisemitismului

A.D.
Internaţional / 21 decembrie 2025

Sursa: X

Sursa: X

La o săptămână după atacul asupra unui festival evreiesc de pe plaja Bondi din Sydney, în Australia, soldat cu moartea a 15 persoane, în principal evrei, preşedintele israelian Isaac Herzog a cerut duminică o campanie globală împotriva antisemitismului, relatează dpa.

„Creşterea urii faţă de evrei în întreaga lume este o urgenţă globală”, a declarat Herzog la un eveniment din Ierusalim de comemorare a celor ucişi în Australia, potrivit dpa.

Conform sursei citate, doi atacatori, un tată şi fiul său, au împuşcat mortal şi au rănit persoane pe faimoasa plajă în timpul unui eveniment de Hanuka. Tatăl a fost împuşcat mortal de poliţie, iar fiul a fost dus la spital cu răni grave provocate de focurile de armă, relatează sursa.

Un eveniment comemorativ a fost organizat la Sydney, în prezenţa prim-ministrului australian Anthony Albanese. În timpul discursului lui Herzog, a existat o legătură în direct cu adunarea din Sydney, informează dpa.

Herzog a îndemnat pe toată lumea să se alăture luptei împotriva antisemitismului. „Acesta este un apel urgent la acţiune pentru a preveni următoarea catastrofă. Nu vom tolera asta”, a spus preşedintele, afirmă sursa citată.

Potrivit acestuia, combaterea antisemitismului necesită ca ţările să ia „măsuri dure” şi, de asemenea, să dea dovadă de „o conducere fermă”, indică sursa.

„Vreau să le spun evreilor din Australia: poporul Israelului este alături de voi”, a declarat Herzog, adăugând că speră să viziteze în curând comunitatea evreiască din Australia, conform dpa.

„În ciuda miilor de kilometri care ne despart, vă simţim durerea, vă vedem curajul sub foc, împărtăşim sentimentul vostru de abandon, şoc şi groază”, a adăugat el.

„Nu vom permite urii să ne distrugă”, a spus Herzog. „Nu vom permite terorii să ne diminueze lumina, unitatea, apartenenţa la popor, responsabilitatea reciprocă, eternitatea. Împreună vom învinge acest întuneric”, a declarat el, potrivit dpa.

Înainte de discursul lui Herzog a fost ţinut un moment de reculegere, iar preşedintele a aprins o lumânare după aceea, arată dpa.

Opinia Cititorului ( 8 )

  1. Oy vey!

    Respectul se castiga , nu cu campanii !

    Sa se faca lagare de exterminare pentru antisemiti! Sint unele prin Europa care pot fi renovate.

    Ei ce fac in Palestina ????

    1. Ce fac?

      Pe palestinieni i-au kilarit, infometat, au ras pana la pamant orase intregi. Au omorat copiii. Asa ca vrajerile lor numai tin.

      Palestinienii n-au facut acelasi lucru?

    Foarte bine !!!! Si Putin va cere o campanie impotriva antirusismului .....

    Maine poimaine toti teroristii vor cere o campanie globala impotriva antiterorismului.. !!! 

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

09 Ian. 2026
Euro (EUR)Euro5.0887
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3702
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4644
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8578
Gram de aur (XAU)Gram de aur627.8925

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
phoeniciahotels.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
phoeniciahotels.ro
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb