Primăria Capitalei a lansat licitaţii în valoare de 19,4 milioane lei pentru consolidarea a trei imobile

C.B.
Miscellanea / 29 februarie 2020

Gabriela Firea

Gabriela Firea

Primăria Capitalei, prin Administraţia Municipală pentru Consolidarea Clădirilor cu Risc Seismic, a lansat trei licitaţii, în valoare de 19,4 milioane lei, pentru consolidarea a trei imobile.Licitaţiile vizează achiziţia de "servicii de proiectare, asistenţă tehnică din partea proiectantului şi execuţie lucrări de consolidare", conform News.ro.

Potrivit sursei citate, sunt vizate trei imobile din Bucureşti, situate în Str. Blănari nr. 14 (clădirea în care se află Club A), Str. Mătăsari nr. 44 şi Str. Lipscani nr. 70.

Se solicită prezentarea unei liste a principalelor lucrări similare sau superioare din punct de vedere al complexităţii şi/sau scopului, în cadrul unuia sau mai multor contracte de tip proiectare şi execuţie, duse la bun sfârşit în cursul unei perioade care acoperă cel mult ultimii 5 ani.

Tipul procedurii este procedură simplificată, iar termenul limită pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare pentru cele trei licitaţii este 23 martie, 20 martie şi 18 martie.

În luna ianuarie, primarul municipiului Bucureşti, Gabriela Firea, a spus că priorităţile în acest an sunt fluidizarea traficului şi combaterea poluării, motiv pentru care a alocat în bugetul Capitalei pentru 2020 suma de 518 milioane de euro doar pentru aceste obiective.

Totodată, ea afirmat că, pentru consolidarea clădirolor cu risc seismic, a alocat în acest an 45 de milioane de euro.

Opinia Cititorului ( 2 )

  1. ... sau să le vândă. Atenție mare la comisioane... nu mai puțin de 9% ( la Baia Mare Pintea- haiduc-ciumat-roșu-pesedist.. . are cătușe și e trist.! ). .. . Oare nu-i mai benefică pentru bucureșteni demolarea acelor imobile dărăpănate, inefficient compartimentate ca locuințe și plantarea de copaci, părculețe sau parcări în acele locuri?

    Nu acesta a fost motivul pe care incompetenta si grosolana Firea l-a invocat pentru infiintarea companiilor municipale, si anume sa nu se mai lucreze cu mediul privat? Nu spunea ca aceste companii vor presta toate serviciile de care PGB are nevoie? Acum se scot servicii la licitatie? Pai cum? Si companii municipale cu sute de angajati, cu toti PSD-istii pilosi si cu toti trolerii de la Voluntari si contracte cu mediul privat? Cum vine asta? Cheltuiala dubla, bun simt zero.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
Conferinţa BURSA “Piaţa financiar-bancară 2025”
danescu.ro
eximbank.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

06 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0422
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4152
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3743
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9763
Gram de aur (XAU)Gram de aur476.4646

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
aiiro.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb