Producătorii de vin Chianti caută pieţe alternative în faţa ameninţărilor tarifare ale lui Trump

A.B.
Internaţional / 14 iulie, 17:39

Producătorii de vin Chianti caută pieţe alternative în faţa ameninţărilor tarifare ale lui Trump

Producătorii de vin Chianti din Italia cer o strategie nouă de export sprijinită de UE, în condiţiile în care fostul preşedinte american Donald Trump ameninţă cu tarife de 30% la importurile din Europa, transmite Reuters, de la care transmitem cele ce urmează.

Italia este cel mai mare exportator de vin în SUA, dar incertitudinile comerciale determină sectorul să caute alternative în America Latină, Asia şi Africa.

„Nu are rost să ne plângem. Ar trebui să vedem această situaţie ca o oportunitate pentru a accelera o nouă strategie de export”, a declarat Giovanni Busi, preşedintele Consorzio Vino Chianti. El a indicat Brazilia, Argentina, Vietnam şi Taiwan drept pieţe cu potenţial ridicat.

Matteo Lunelli, directorul Gruppo Lunelli (producătorul vinului Ferrari), a subliniat şi el oportunităţile din Orientul Mijlociu şi Asia, dar şi din Canada, spunând că Italia trebuie să acorde mai multă atenţie regiunilor emergente, în contextul presiunii comerciale tot mai mari din partea Washingtonului.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

15 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0798
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3475
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4619
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8503
Gram de aur (XAU)Gram de aur469.8706

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
industrylink.eu
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb