Profitul "Gazprom", în creştere semnificativă

ALINA VASIESCU
Ziarul BURSA #Internaţional / 10 noiembrie 2011

Profitul "Gazprom", în creştere semnificativă

Monopolul rus al gazelor naturale "Gazprom" şi-a majorat cu 56% profitul în semestrul întâi din acest an, comparativ cu perioada similară din 2010, datorită creşterii preţurilor de pe piaţa de profil, a producţiei şi exporturilor companiei.

Câştigul net al "Gazprom" a fost de 771,669 miliarde ruble (25 de miliarde dolari), potrivit anunţului făcut ieri de societate.

Vânzările "Gazprom" au crescut cu 36,8% în perioada de raportare, la 2.347 miliarde ruble, iar profitul operaţional - cu 46,9%, la 848,495 miliarde ruble. Câştigul înainte de taxe a înregistrat un avans de 52%, la 973,982 miliarde ruble.

Vânzările nete de gaze naturale ale companiei au urcat cu 39% în perioada ianuarie-iunie 2011, la 1.472 miliarde ruble, în special datorită cererii din Rusia, fostele republici sovietice, Europa şi alte state.

Datoria netă a companiei a scăzut cu 7%, la 811,609 miliarde ruble la data de 30 iunie 2011.

Menţionăm că, în trimestrul al doi-lea din anul curent, profitul net al "Gazprom" a crescut cu 79%, la 304 miliarde ruble.

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

04 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0600
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.2961
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4155
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8673
Gram de aur (XAU)Gram de aur460.7924

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
ccib.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb