Protest al AUR în faţa Guvernului după respingerea candidaturii României la Spaţiul Schengen

G.D.
Politică / 6 februarie

Protest al AUR în faţa Guvernului după respingerea candidaturii României la Spaţiul Schengen

Câteva zeci de parlamentari şi susţinători AUR protestează astăzi, în faţa Guvernului, "faţă de lipsa de reacţie" a autorităţilor după respingerea candidaturii României la Spaţiul Schengen, informează Agerpres.

Protestatarii flutură steaguri tricolore, huiduie şi scandează împotriva premierului şi a Guvernului. Participanţii la miting strigă, printre altele: "Demisia", "Jos Guvernul" "Nu vrem să fim conduşi de hoţi şi de miniştri mafioţi", "Afară cu hoţii din ţară", "Ce vrem noi e şi pentru voi".

Jandarmii le-a solicitat protestatarilor să părăsească zona, atenţionând că manifestaţia este ilegală şi pot fi amendaţi.

"Parlamentarii AUR vor depune un memorandum în care vor cere executivului de la Bucureşti să nu rateze termenul limită, din 8 februarie, până la care se poate contesta la Curtea de Justiţie a Uniunii Europene decizia Consiliului Justiţie şi Afaceri Interne al UE prin care se respinge accesul României în Spaţiul Schengen", precizează AUR, într-un anunţ de presă.

Pe scurt

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

FORUMUL INVESTITORILOR 2023
BURSA
Avocat Ianul Alexandra
Electromagnetica
BTPay
aages.ro
danescu.ro
arsc.ro

Curs valutar BNR

31 Mar. 2023
Euro (EUR)Euro4.9491
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5463
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian4.9573
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.6256
Gram de aur (XAU)Gram de aur289.4390

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Bursele din regiune
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.rowww.dreptonline.rowww.hipo.ro