Parlamentarii PSD au decis azi, după o pauză de consultări să nu-şi mai susţină în plen amendamentele la proiectul de buget de stat pe anul 2010. Vineri, o delegaţie a FMI va sosi la Bucureşti tocmai pentru a analiza progresul angajamentelor asumate de ţara noastră prin acest acord. Adoptarea bugetului pe noul an reprezintă una din aceste condiţii, relatează Antena3.
Deputatul PSD Mircea Drăghici a explicat azi că renunţă la susţinerea propriilor amendamente, explicând că, de fapt a vrut să demonstreze că dacă ar fi existat înţelegerea de principiu pe alocarea resurselor, nu s-ar fi pierdut atât timp.
"Am luat o hotărâre în interiorul grupului nostru parlamentar, a fost modul nostru de a protesta până la acest moment împotriva modului total netransparent de alocare a resurselor financiare în teritoriu, împotriva subiectivismului care încearcă miniştrii actualului Guvern, împotriva a ce s-a întâmplat în teritoriu după ce am plecat de la guvernare. Am vrut să vă demonstrăm că, punctual, dacă e să vorbim de fiecare investiţie începută, timpul este infinit mai mare alocat decât dacă stabilim un set de reguli transparente, obiective, de alocare a resurselor financiare în teritoriu, şi nu pe bază de carnet de partid. Renunţ în continuare la susţinerea amendamentelor punctual, sper că mesajul nostru a fost bine receptat, nu dorim să biocotăm în niciun fel bunul mers al lucrărilor bugetului de stat", a afirmat Drăghici.