Reuters: BAE Systems a obţinut un contract de 8,8 miliarde de dolari

A.F.
Companii / 14 decembrie 2023

Reuters: BAE Systems a obţinut un contract de 8,8 miliarde de dolari

Compania britanică BAE Systems a obţinut un contract de 8,8 miliarde de dolari pentru întreţinerea şi operarea unei fabrici de muniţie a armatei americane în Tennessee, a anunţat Departamentul de Apărare al SUA, citat de Reuters.

Departamentul a spus că acest contract a fost atribuit pe 10 ani, de la 1 ianuarie 2024 până la 31 decembrie 2033, pentru producerea de explozibili, întreţinerea şi operarea Uzinei de muniţie a armatei Holston.

BAE a declarat într-un comunicat separat că operează fabrica din 1999, dezvoltând produse precum IMX-101, un înlocuitor mai sigur şi eficient al TNT în artilerie, şi modernizând instalaţia pentru o fiabilitate susţinută.

Uzina de muniţie a armatei Holston este o unitate deţinută de guvernul SUA, operată de un contractor, care produce explozibili pentru armata SUA.

Fabrica funcţionează încă din al Doilea Război Mondial.

Pe lângă fabrica din Holston, BAE este şi contractorul de operare a Uzinei de muniţie a armatei din Radford, Virginia, din 2012, care produce propulsoare pentru armata SUA.

Dezbaterea BURSA “Fondul Proprietatea, încotro?”
cristim.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Noi. 2025
Euro (EUR)Euro5.0891
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4184
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4845
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.7709
Gram de aur (XAU)Gram de aur573.6697

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
le-chateau.ro
targuldeturism.ro
cpbucharest.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb