REZULTATE FINANCIARE LA 9 LUNI Reducerea cheltuielor cu salariile a readus Oil Terminal pe plus

Ziarul BURSA #Piaţa de Capital / 17 noiembrie 2014

Reducerea cheltuielor cu salariile a readus Oil Terminal pe plus

Compania de stat Oil Terminal (OIL) a înregistrat în primele nouă luni un profit net de 117.000 lei, de la pierderi de 6,4 milioane lei în aceeaşi perioadă din 2013, după ce a înregistrat venituri din servicii în creştere uşoară şi cheltuieli cu salariile mai mici cu 6 milioane lei.

Oil Terminal este cel mai mare terminal pentru import/ export de ţiţei, produse petroliere şi petrochimice la nivel naţional.

Veniturile companiei din prestări de servicii au avansat cu 2,5% în primele nouă luni, de la 74,3 milioane lei la 76,1 milioane lei, potrivit raportului financiar remis Bursei, citat de Mediafax.

Pe de altă parte, cheltuielile cu salariile au scăzut de la 49 milioane lei la 43 milioane lei în perioada de referinţă.

Alte categorii de cheltuieli, precum cele pentru servicii executate de terţi, au crescut de la 7,9 milioane lei la 8,5 milioane lei, în vreme ce alte cheltuieli din exploatare au avansat de la 7,9 milioane lei la 8,4 milioane lei.

Operatorul trebuie să achite către 910 salariaţi primele de Paşte pentru acest an, de câte 1.000 de lei, potrivit unei decizii din octombrie a Tribunalului Constanţa, într-un proces deschis de Sindicatul Oil Terminal, la care compania de stat a făcut apel.

În primul semestru, Oil Terminal a înregistrat o cifră de afaceri de 50,9 milioane lei, în creştere cu 4%, şi pierderi de 1,4 milioane lei, în scădere de la 4,4 milioane lei în perioada ianuarie-iunie 2013.

Statul deţine prin Ministerul Economiei 59,6% din acţiunile companiei din Constanţa.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
SHE LEADS - Gala Excelenţei în Business
40 de nopţi albe
rominsolv.ro
danescu.ro
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Iul. 2026
Euro (EUR)Euro5.2384
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5850
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6619
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1574
Gram de aur (XAU)Gram de aur599.6219

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb