Rishi Sunak: "Marea Britanie susţine ferm Ucraina"

F.D.
Internaţional / 9 mai 2023

Rishi Sunak: "Marea Britanie susţine ferm Ucraina"

Premierul britanic Rishi Sunak a denunţat vehement afirmaţiile preşedintelui rus Vladimir Putin la parada de Ziua Victoriei, după ce Putin a afirmat că "un adevărat război" a fost declanşat împotriva Rusiei de "ambiţiile neîmblânzite" ale Occidentului, relatează DPA, potrivit Agerpres.

În discursul susţinut în timpul paradei militare care celebrează înfrângerea Germaniei naziste în cel de-al Doilea Război Mondial, preşedintele rus a declarat: "Un război adevărat a fost dezlănţuit împotriva Patriei noastre" şi "civilizaţia se află din nou într-un punct de cotitură decisiv".

Premierul britanic a respins afirmaţiile preşedintelui rus, subliniind că Vladimir Putin este singura persoană vinovată pentru războiul pe care l-a declanşat împotriva Ucrainei.

Mai devreme marţi, Rusia a lansat un val de rachete de croazieră asupra Ucrainei, cu numai câteva ore înainte de începerea defilării din Piaţa Roşie, care în acest an a avut pe fondul unor măsuri de securitate stricte.

Forţele ruse au lansat 25 de rachete în cursul nopţii trecute asupra Ucrainei într-un val de atacuri intense în ultimele zile, a indicat armata ucraineană, precizând că forţele sale antiaeriene au reuşit să doboare 23 dintre acestea.

Vorbind la un post de televiziune din Southampton, Rishi Sunak a declarat: "Nu există decât o singură persoană responsabilă pentru invazia ilegală şi neprovocată în Ucraina şi aceasta este preşedintele Putin. Crimele comise sunt îngrozitoare. Suferinţa provocată poporului ucrainean este îngrozitoare".

"De aceea, este corect să rămânem neclintiţi în a susţine cu fermitate poporul ucrainean să se opună acestei agresiuni. Asta este ceea ce eu şi Regatul Unit vom continua să facem", a declarat şeful guvernului britanic, potrivit DPA.

Opinia Cititorului ( 2 )

  1. Mesajele de sustinere nu mai au sustinere populara,

    scaderea nivelului de trai a europenilor obisnuiti din cauza

    conflictului rusnac, este un fapt care se va vedea la viitoarele alegeri 

    1. Alegerile din Algeria nu vor fi influențate?

Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

14 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0795
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3468
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4530
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8584
Gram de aur (XAU)Gram de aur470.5238

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
industrylink.eu
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb