România produce mai puţină îngheţată decât Lituania şi Finlanda

G.B
Miscellanea / 3 august 2021

România produce mai puţină îngheţată decât Lituania şi Finlanda

Cele 27 de state membre ale Uniunii Europene au produs anul trecut o cantitate de peste 2,9 miliarde de litri de îngheţată, în scădere cu 9% faţă de 2019, arată datele publicate astăzi de Oficiul European de Statistică (Eurostat), potrivit Agerpres.

Cu o cantitate de 34,026 milioane litri de îngheţată produsă în 2020, în scădere faţă de 41,363 milioane litri în 2019, România este devansată de ţări precum Lituania, care a produs 46,797 milioane litri de îngheţată, sau Finlanda, cu 45,196 milioane litri de îngheţată.

În rândul statelor membre UE, Germania a fost principalul producător de îngheţată în 2020, cu 642 milioane litri, urmată de Franţa cu 516 milioane litri (datele din 2019) şi Italia cu 509 milioane litri.

În 2020, statele membre UE au exportat 232 milioane kilograme de îngheţată către ţările din afara blocului comunitar, în valoare totală de 752 milioane de euro. În plus, importurile de îngheţată din ţările din afara UE s-au situat la 79 milioane kilograme, în valoare totală de 182 milioane de euro.

Fiind principalul producător de îngheţată în 2020, Germania a produs în medie cea mai ieftină îngheţată, la 1,3 euro per litru. Franţa a raportat cel mai ridicat preţ, de 2,2 euro per litru (datele din 2019), urmată de Italia, cu un preţ mediu de doi euro per litru.

Anul trecut, Franţa a exportat 59 milioane de kilograme de îngheţată, reprezentând 25% din exporturile în afara UE. Franţa este cel mai mare exportator din toate statele membre, înaintea Olandei (care a exportat 38 milioane de kilograme de îngheţată, sau 16% din totalul exporturile în afara UE), Germania (29 milioane de kilograme, sau 13%), Italia (20 milioane de kilograme, sau 9%) şi Belgia (16 milioane de kilograme, sau 7%).

Opinia Cititorului ( 1 )

  1. Vine direct cu oxid.

40 de nopţi albe
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
SHE LEADS - Gala Excelenţei în Business
rominsolv.ro
danescu.ro
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

22 Iul. 2026
Euro (EUR)Euro5.2389
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5931
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6521
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1407
Gram de aur (XAU)Gram de aur607.9948

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb