România va găzdui Centrul Cyber al Uniunii Europene, a anunţat pe Twitter ministrul de Externe Bogdan Aurescu.
"Succes excepţional pentru România: după demersuri diplomatice intense, inclusiv la nivel înalt, Bucureşti va găzdui Centrul Cyber al UE - prima Agenţie UE de pe teritoriul României. Expertiza României în IT a fost recunoscută în UE. România va contribui la ecosistemul european de Securitate Cibernetică", a transmis Aurescu.
România este unul dintre puţinele state membre UE care până în acest moment nu găzduia o agenţie europeană.
Centrul industrial, tehnologic şi de cercetare în materie de securitate cibernetică (Centrul CYBER) va fi înfiinţat pentru a îmbunătăţi coordonarea cercetării şi a inovării în materie de securitate cibernetică. Acesta va fi, de asemenea, principalul instrument al UE de punere în comun a investiţiilor pentru cercetarea şi dezvoltarea tehnologică şi industrială în materie de securitate cibernetică, relatează G4media.
1. Va fi de fapt
(mesaj trimis de Cristian în data de 10.12.2020, 08:20)
Va fi de fapt un centru de fascism tehnologic, constituit în scopuri totalitare dorite de elitele planetei, adică controlul maselor cu ajutorul tehnologiei.
1.1. Ce (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de Lol în data de 10.12.2020, 10:29)
Bine ca il fac aici la cat de avansati tehnologic suntem noi sigur o sa aibe succes
1.2. Stai linistit.. (răspuns la opinia nr. 1.1)
(mesaj trimis de Cristian în data de 10.12.2020, 11:16)
Stai linistit ca sunt bani pentru asa ceva. Pentru lucruri care tin de oamenii simpli nu sunt bani...
1.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de pandele în data de 10.12.2020, 13:05)
Da tavarich Cristian, nasol pt shefii shefutzilor tai pro-Putin...