Rugby: Selecţionata Romanian Wolves, pregătită de debutul în Super Cup

S.B.
Sport / 27 octombrie 2023

Rugby: Selecţionata Romanian Wolves, pregătită de debutul în Super Cup

Selecţionata Romanian Wolves se pregăteşte de debutul în sezonul 2023 al Rugby Europe Super Cup, competiţie care programează primele meciuri din grupe în weekendul 4-5 noiembrie, informează news.ro.

Primul meci al Lupilor va fi pe 5 noiembrie, la Baia Mare, pe Arena Zimbrilor, de la ora 13:00, cu selecţionata Bohemia Rugby Warriors din Cehia.

Pentru această competiţie staff-ul tehnic a selecţionat un lot de 48 de sportivi, 29 înaintaşi şi 19 jucători de treisferturi, toţi evoluând în campionatul intern.

"Rugby Europe Super Cup este o competiţie importantă pentru dezvoltarea jucătorilor, ei având ocazia să joace meciuri internaţionale în care întâlnesc echipe sau francize cu un altfel de joc decât în competiţiile interne. Ne aşteptăm la dispute interesante, dificile, în care dorim să dăm posibilitatea jucătorilor să joace meciuri cu intensitate mai mare, să vedem cum reacţionează şi se adaptează jucătorii la jocul adversarilor. Obiectivele noastre sunt de a merge cât mai departe în această competiţie şi de a da posibilitatea jucătorilor să câştige experienţă internaţională. Faptul că vom juca prima partidă la Baia Mare este o bună propagandă a rugbyului în judeştul nostru şi ne aşteptăm ca suporterii să vină în număr cât mai mare.", a declarat Eugen Apjok, antrenorul Romanian Wolves.

Lotul Romanian Wolves:

Înaintaşi:

Mihai Dico (CSM Ştiinţa Baia Mare), Robert Irimescu (CSM Ştiinţa Baia Mare), Costel Grămadă (CSM Ştiinţa Baia Mare), Robert Hîncu (CSM Ştiinţa Baia Mare), Ciprian Sălceanu (CSM Ştiinţa Baia Mare), Silviu Grădinaru (CSM Ştiinţa Baia Mare), James Scott (CSM Ştiinţa Baia Mare), Revazi Dugladze (CSM Ştiinţa Baia Mare), Tristan Trollip (CSM Ştiinţa Baia Mare), Sandro Zubashvili (CSM Ştiinţa Baia Mare), Alexandru Savin (CSA Steaua), Vasile Balan (CSA Steaua), Tudor Butnariu (CSA Steaua), Florin Bărdaşu (CSA Steaua), George Ilincuţa (CSA Steaua), Cosmin Olteanu (CSA Steaua), Dorin Tică (CS Dinamo), Alexandru Alexe (CSM Ştiinţa Baia Mare), Marius Dănilă (CSM Ştiinţa Baia Mare), Jacob Immelman (CSM Ştiinţa Baia Mare), Ştefan Iancu (CSM Ştiinţa Baia Mare), Florian Roşu (CSM Ştiinţa Baia Mare), Beka Bitsadze (CSM Ştiinţa Baia Mare), Mate Dardzulidze (CSM Ştiinţa Baia Mare), Levan Papidze (CSM Ştiinţa Baia Mare), Nugzar Gelashvili (CSM Ştiinţa Baia Mare), Ionuţ Donici (CSA Steaua), Ionuţ Tudor (CSA Steaua), Andrei Schutz (CSM Ştiinţa Baia Mare)

Treisferturi:

Adrian Apostol (CSM Ştiinţa Baia Mare), Vlăduţ Bocăneţ (CSM Ştiinţa Baia Mare), Alexandru Harasim (CSM Ştiinţa Baia Mare), Mihai Lămboiu (CSM Ştiinţa Baia Mare), Alexandru Ţiglă (CSM Ştiinţa Baia Mare), Luca Nichitean (CSM Ştiinţa Baia Mare), Taliauli Sikuea (CSM Ştiinţa Baia Mare), Jason Tomane (CSM Ştiinţa Baia Mare), Andrei Bucşa (CSM Ştiinţa Baia Mare), Mihai Mureşan (CSM Ştiinţa Baia Mare), Darin Onţ (CSM Ştiinţa Baia Mare), Paul Popoaia (CSM Ştiinţa Baia Mare), , Abele Atunasia (CSM Ştiinţa Baia Mare), Sione Fakaosilea (CSM Ştiinţa Baia Mare), Kefentse Mahlo (CSM Ştiinţa Baia Mare), Nikau Murray (CSM Ştiinţa Baia Mare), Anelka Barends (CSM Ştiinţa Baia Mare), Ioan Nichitean (CSA Steaua), Cristian Nedelcu (CSA Steaua)

Staff: Eugen Apjok - antrenor principal, Paul Rusu- antrenor pachet inaintare , Codrin Despea - kinetoterapeut, Daniel Wanya Crângu- doctor, Vlad Ilie - doctor , Ionuţ Pop -preparator fizic , Mihai Matei - manager

Lupii se află în Grupa B alături de Bohemia Rugby Warriors (Cehia), echipă nou înscrisă în competiţie, Brussels Devils (Belgia) şi Delta (Ţările de Jos). Lupii vor întâlni Selecţionata din Cehia pe teren propriu, celelalte două partide din grupă fiind programate în deplasare.

În Grupa A se află campioana competiţiei, Black Lion (Georgia), vicecampioana Tel Aviv Heat (Israel), Lusitanos (Portugalia) şi Castilla Y Leon Iberians (Spania).

Program competiţional Rugby Europe Super Cup:

Etapa I - 4-5 noiembrie

Grupa A

Black Lion - Castilla y Leon Iberians

Lusitanos - Tel Aviv Heat

Grupa B

Romanian Wolves - Bohemia Rugby Warriors

Brussels Devils - Delta

Etapa a II-a - 11-12 noiembrie

Grupa A

Castilla y Leon - Tel Aviv Heat

Lusitanos - Black Lion

Grupa B

Delta - Romanian Wolves

Bohemia Rugby Warriors - Brussels Devils

Etapa a III-a - 18-19 noiembrie

Grupa A

Tel Aviv Heat - Black Lion

Castilla y Leon Iberians - Lusitanos

Grupa B

Brussels Devils - Romanian Wolves

Bohemia Rugby Warriors - Delta

Semifinale - 2-3 decembrie

Finale - 16-17 decembrie

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Conferinţa BURSA “Piaţa financiar-bancară”
APA NOVA
e-infra.ro
fngcimm.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

29 Mai. 2024
Euro (EUR)Euro4.9762
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5851
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.0237
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8519
Gram de aur (XAU)Gram de aur345.7888

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
mastercommunications.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
everythinghr.live
thediplomat.ro
32.aicps.ro
roenergy.eu
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb