Sindicaliştii din apărare "asediază" Palatul Victoria

Cătălin Deacu
Ziarul BURSA #Politică / 7 noiembrie 2007

Sediul Guvernului României va fi pichetat astăzi, între orele 10 şi 16, de peste 10.000 de salariaţi care activează în sectorul producţiei de apărare, informează Federaţia Naţională Sindicală "Solidaritatea Metal".

Sindicaliştii declară în expunerea de motive: "Atragem atenţia asupra situaţiei disperate în care se regăsesc întreprinderile din Sectorul Producţiei pentru Apărare (SPA). Pentru prima oară, în ultimii 17 ani, aceste societăţi comerciale speciale sunt lăsate la voia întâmplării, fără resurse necesare restructurării şi securităţii interne, fără planuri de reorganizare sau conservare şi fără o viziune privind reconversia sau protecţia socială a salariaţilor".

Lipsa de reacţie a Guvernului, atitudinea de indiferenţă şi răspunsurile laconice date de autorităţi sectorului producţiei de apărare, pot genera, potrivit sindicaliştilor afiliaţi la CNS Cartel ALFA, pericole locale sau regionale, care vor trimite definitiv România în subsolul Uniunii Europene.

Teoria dobâzii
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

17 Apr. 2026
Euro (EUR)Euro5.0987
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3229
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5267
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8502
Gram de aur (XAU)Gram de aur666.0444

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
boromir.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
antreprenorinvremuritulburi.ro
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb