Skoda este şi în acest an cel mai mare exportator al Cehiei

M.I.
Companii / 18 decembrie 2018

Sursă foto: Twitter

Sursă foto: Twitter

Producătorul auto Skoda şi-a menţinut şi în acest an titlul de exportatorul anului în Cehia, informează Radio Praga.

Anunţul nu reprezintă o surpriză, întrucât cel mai mare producător auto din Cehia a dominat competiţia în ultimele decenii, fiind în mod regulat cel mai mare exportator al ţării în funcţie de volum.

Pentru 2018, Skoda a raportat o creştere cu 18%, exportând automobile în valoare de 366 miliarde de coroane, aproape 9% din totalul exporturilor ţării.

Pe lângă Skoda, topul principalilor exportatori din Cehia este dominat de firma taiwaneză Foxconn şi conglomeratul din domeniul agricol Agrofert.

Skoda, deţinută de grupul german Volkswagen, a raportat în primele 11 luni din acest an o creştere a vânzărilor de 5,1%, la 1,14 milioane de vehicule. Cel mai bine vândut model este Skoda Octavia, dar este în creştere cererea pentru SUV-ul Karoq.

Anul 2017 a fost unul de succes pentru Skoda, care a vândut pe plan global un nivel record de vehicule - 1,2 milioane - în timp ce profitul a crescut semnificativ.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

27 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0780
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3370
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4322
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9583
Gram de aur (XAU)Gram de aur458.2643

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
letapeseries.com
ccib.ro
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb