Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat, sâmbătă, la Călăraşi, că organizarea unui referendum în ziua alegerilor nu ar putea fi în avantajul preşedintelui României pentru a obţine voturi, ci ar fi un avantaj al votului în general.
"Cred că ar veni mai mulţi oameni, dar aceasta este o părere pe care nu cred că poţi să te bazezi foarte tare. Este o supoziţie doar", a spus Oprescu.
El a menţionat că ideea reducerii numărului de parlamentari este una mai veche, preluată în discursurile tuturor, Oprescu subliniind însă că un asemenea subiect ar fi trebuit discutat după alegerile prezidenţiale.
"Putem face orice discuţie despre unicameral, bicameral, cum e mai bine, cum e mai rău şi putem discuta liniştiţi, dar nu sub forma aceasta rapidă. Ne aducem aminte apoi, după un an, doi sau trei, că iar nu e bine. Eu cred că inteligenţa îşi va spune cuvântul până la urmă şi vom începe să discutăm, să dezbatem şi aceste chestiuni după prezidenţiale, stând strâmb şi judecând drept", a afirmat Oprescu.
Preşedintele Traian Băsescu a solicitat joi avizul preşedinţilor Senatului şi Camerei Deputaţilor pentru organizarea unui referendum, în ziua alegerilor prezidenţiale, prin care românii să fie consultaţi cu privire la înfiinţarea unui Parlament unicameral, cu maximum 300 de membri.












































1. oprescu are dreptate
(mesaj trimis de iulia în data de 26.09.2009, 17:02)
realizarea acestui referendum mai poate astepta pana dupa alegeri.nu cred ca tara asta va fi mai multumita avand un parlament mai mic, de maxim 300 de membrii, ci avand un presedinte mai bun.poate oprescu ne va onora si isi va prezenta si el candidatura