Spectral Mobilă: Cifră de afaceri netă de 37,6 milioane de lei în 2025 şi o creştere de 2% faţă de 2024, dar pe o piaţă în scădere cu 15%

C.A.
Companii / 3 martie, 14:14

Spectral Mobilă: Cifră de afaceri netă de 37,6 milioane de lei în 2025 şi o creştere de 2% faţă de 2024, dar pe o piaţă în scădere cu 15%

Spectral Mobila SA, producător de mobilă cu fabrică în judeţul Vaslui, transmite că a încheiat anul 2025 cu o cifră de afaceri netă de 37,6 milioane de lei, înregistrând o creştere modestă de 2% faţă de 2024, în condiţiile în care producţia şi vânzările de mobilă din România au scăzut cu aproximativ 16% în perioada 2024-2025, potrivit unui comunicat de presă remis redacţiei.

În 2025, compania a deschis şase magazine noi în Râmnicu Vâlcea, Satu Mare, Huşi, Paşcani, Flămânzi şi Băileşti, strategie care a contribuit la atenuarea efectelor declinului consumului de mobilă, estimat la circa 15% anul trecut, menţionează sursa.

Pentru 2026, Spectral Mobilă anunţă continuarea extinderii, cu două noi unităţi în curs de amenajare la Gura Humorului şi Olteniţa, care vor fi operate direct de companie şi urmează să fie inaugurate în perioada următoare, conform comunicatului.

Pe lângă dezvoltarea reţelei comerciale, compania investeşte şi în modernizarea capacităţilor de producţie. În prezent, este în derulare o investiţie de 1,5 milioane de lei într-o linie robotizată de vopsire. Noua linie pentru MDF vopsit ar urma să devină operaţională până la finalul primăverii şi va completa portofoliul actual, care include produse din MDF înfoliat, precizează documentul.

Fabrica situată în apropierea municipiului Bârlad produce mobilier pentru dormitor, living, bucătărie, hol, baie şi birou, precum şi canapele, fotolii şi colţare, notează comunicatul.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Harta noii economii fragmentate

PREŢUL SĂNĂTĂŢII

Conferinţa BURSA “Codul Insolvenţei”
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

30 Mar. 2026
Euro (EUR)Euro5.0989
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4354
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5483
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8719
Gram de aur (XAU)Gram de aur646.3493

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
*reclama uniprest_2026.jpg*}
uniprest.ro
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb