Stellantis va investi circa 10 miliarde de dolari în SUA

S.B.
Companii / 5 octombrie, 12:12

Stellantis va investi circa 10 miliarde de dolari în SUA

Producătorul auto franco-italo-american Stellantis intenţionează să investească aproximativ 10 miliarde de dolari în Statele Unite, potrivit unui raport publicat sâmbătă de Bloomberg News, care citează surse apropiate situaţiei.

Conform informaţiilor, compania ar putea anunţa în următoarele săptămâni un nou pachet de investiţii de circa 5 miliarde de dolari, ce s-ar adăuga unei sume similare alocate la începutul anului.

Investiţiile, care vor fi derulate pe parcursul mai multor ani, ar urma să fie direcţionate către uzinele din state precum Illinois şi Michigan, vizând redeschideri de unităţi, angajări noi şi lansarea de modele auto suplimentare, potrivit sursei citate.

În luna iulie, Stellantis avertizase că tarifele vamale impuse de SUA îi vor provoca pierderi de aproximativ 1,5 miliarde de euro în acest an, însă a promis lansarea unor noi modele de vehicule pentru a recâştiga clienţii pierduţi, în timp ce noul director general, Antonio Filosa, încearcă să redreseze compania după un an 2024 dezastruos. Filosa a preluat conducerea în luna iunie.

În septembrie, Filosa a declarat că Stellantis reintroduce pe piaţă modele retrase anterior, precum Jeep Cherokee şi camioanele RAM cu motor V8, explicând că decizia de a le elimina a contribuit la declinul vânzărilor din ultimul an.

Constructorul auto îşi propune să revitalizeze succesul de odinioară al mărcii Jeep şi analizează noi investiţii în marca Dodge, inclusiv posibilitatea lansării unui nou model Dodge V8 muscle car, iar pe termen lung chiar reluarea producţiei sub marca Chrysler, conform Bloomberg.

„În cadrul pregătirilor pentru actualizarea strategiei companiei şi pentru Capital Markets Day de anul viitor, directorul general conduce o evaluare amănunţită a tuturor investiţiilor viitoare. Procesul este în desfăşurare”, a transmis un purtător de cuvânt al Stellantis într-o declaraţie pentru Reuters, fără a oferi alte detalii.

Totodată, senatorul republican din Ohio, Bernie Moreno, şi mai mulţi oficiali din industria auto au declarat pentru Reuters, vineri, că preşedintele american Donald Trump analizează un pachet de reduceri semnificative ale tarifelor pentru producţia auto internă, care ar putea elimina o parte importantă din costurile suportate de marii producători auto.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

03 Oct. 2025
Euro (EUR)Euro5.0889
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3349
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4403
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8302
Gram de aur (XAU)Gram de aur538.1818

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
immromania.eu
world-nuclear-exhibition.com
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
thediplomat.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb